Liczba wyświetleń: 1665
Ruszyła kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów dotyczących m.in. wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. chwilówek.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
„Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie „łatwej gotówki” w instytucji niepodlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy. Pożyczenie od nich nawet drobnej sumy może prowadzić w skrajnych przypadkach do utraty dorobku całego życia i osobistych tragedii” – wskazał prezes NBP prof. Marek Belka. Dodał, że termin kampanii nie jest przypadkowy, gdyż „w okresie przedświątecznym każdy z nas spotyka się z agresywnymi reklamami łatwych pożyczek na wysoki procent”.
Z tegorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, iż 20 proc. konsumentów w ogóle nie czyta umowy pożyczki przed jej podpisaniem. „Brak wiedzy o przysługujących prawach i nieznajomość warunków, na jakich będzie spłacane zadłużenie, mogą narazić słabszych uczestników rynku na poważne konsekwencje finansowe” – podkreśliła prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Wszelkie informacje dotyczące akcji są dostępne na stronie www.zanim-podpiszesz.pl, gdzie można m.in. zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na rynku finansowym, poznać cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczek (sprawdź wiarygodność firmy; policz całkowity koszt pożyczki; dokładnie przeczytaj umowę; nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz), użyć kalkulatorów finansowych, dowiedzieć się, jak niebezpieczne kruczki prawne są stosowane w umowach, oraz uzyskać dostęp do kluczowych aktów prawnych. Do wielu Polaków zostaną wysłane też broszury informacyjne i edukacyjne zawierające podstawy wiedzy o finansach osobistych. Dodatkowo, pod bezpłatnym numerem infolinii Komisji Nadzoru Finansowego (800 290 479) będzie można uzyskać informację, które podmioty są objęte nadzorem finansowym.
Akcję wspierają media publiczne i katolickie. Do udziału w kampanii zostały także zaproszone media komercyjne i liczni partnerzy społeczni, m.in. Episkopat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Koleje Państwowe i Naczelna Izba Aptekarska, którzy wesprą akcję poprzez dystrybucję materiałów informacyjno-edukacyjnych. Specjalnie dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych (np. podstaw przedsiębiorczości) przygotowane zostaną scenariusze lekcji dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponad gimnazjalnych dotyczące problematyki poruszanej w ramach akcji.
Źródło: Nowy Obywatel
Większość ludzi biorących takie pożyczki to idioci i desperaci…