Unia zablokuje chińskie inwestycje?

Opublikowano: 02.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 235

UNIA EUROPEJSKA. Przejęcia europejskich firm z unikalnym know-how przez Chińczyków mogą stanowić zagrożenie dla unijnej gospodarki. Dlatego też padł pomysł, by Unia pewne przejęcia mogła zablokować.

Problemy finansowe kilku europejskich krajów zwróciły uwagę Unii Europejskiej na rosnące zaangażowanie zagraniczne Chin. Pojawiły się bowiem spekulacje o możliwym wykupie obligacji portugalskich i greckich przez władze w Pekinie. Żadna ze stron tego nie potwierdza, rozmowy podobno jednak trwają. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, jaka ma miejsce w relacjach Chiny – Stany Zjednoczone.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na inny problem – przejmowanie europejskich firm przez chińskie. Te mają bowiem ogromne środki finansowe do wykorzystania, szukają więc korzystnych inwestycji, a przy okazji szansy na przejęcie w ten sposób technologii.

Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu, jest zdania, że Unia Europejska powinna ustanowić specjalny urząd, który miałby możliwość blokowania przejęć przez podmioty spoza Wspólnoty. Chodzi przede wszystkim o europejskie firmy będące w posiadaniu unikalnych technologii. Jeśli ich przejęcie przedstawiałoby zagrożenie, urząd mógłby nie dopuścić do akwizycji. Podobna instytucja działa w Stanach Zjednoczonych.

Pekin z takiego posunięcia nie byłby zapewne zadowolony, na pewno zdaje sobie jednak sprawę, że aspiracje chińskich firm mogą budzić pewne zaniepokojenie. Chiny są rosnącą siłą gospodarczą, nie zawsze jednak ich działania uznawane są za właściwe.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: PCWorld
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marky
Użytkownik
Marky

Czy nie powinni tez zablokowac imigracje Chinczykow do Europy?

Sebek
Użytkownik
Sebek

Największym zagrożeniem dla Unijnej gospodarki jest Unia Europejska i nikt więcej.

ManiekII
Użytkownik
ManiekII

Dlaczego UE nie zablokowała jeszcze amerykańskich banków działających w uni to dzięki nim udało się Grecji oszukać bank europejski ukrywając dług.

fm
Użytkownik

Dlaczego UNIA pozwala nas okradać właśnie przez amerykańskie banki, które pożyczają nam pieniądze bez pokrycia. Unie rozpaść się musi.. taka w takiej postaci jaką obecnie prezentuje. Unia to nic innego jak traktaty rzymskie a tych prekursorem był jakiś nazista ciężkiego kalibru.
Mam dość czytania unia to, unia tamto.. jaka unia? paru zarządzających, których nikt nie wybrał. Bandytyzm w pięknej foremce.