Liczba wyświetleń: 832
Kształtowanie systemów emerytalnych nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej. Pomimo tego w czwartek, 16 lutego, Komisja Europejska opublikowała tzw. Białą Księgę Emerytur. Komisja zaleca, by kraje członkowskie promowały dłuższą pracę poprzez „powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur i zniwelowanie różnicy między kobietami i mężczyznami”.
„Zapewnienie adekwatnych świadczeń emerytalnych na przyszłość jest możliwe, jeśli dokończymy reformy, do których się zobowiązaliśmy. Dotyka nas efekt starzenia się społeczeństwa, osoby z wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny, a na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych osób” – oświadczył w czwartek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.
Europejska Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), zrzeszająca prawie sto organizacji związkowych i branżowych z 36 krajów europejskich, skrytykowała dokument Komisji. Analiza zaprezentowana w Białej Księdze skupia się głównie na rosnącej skali wydatków na emerytury. W tym kontekście Konfederacja następująco komentuje na swojej stronie prezentowane rozwiązania:
„Podwyższenie wieku emerytalnego dla pracowników korzystających z publicznych systemów emerytalnych. Autorzy tej rekomendacji nie wzięli pod uwagę uciążliwości wynikających z wykonywania niektórych zawodów oraz faktu, że obecnie starsi pracownicy; średnio 50 proc. w Unii Europejskiej; nie dożywają nawet do wieku emerytalnego.”
EKZZ uważa także, że rozwój prywatnych systemów emerytalnych bez uwzględnienia skutków kryzysu finansowego, który miał wpływ na kapitał zgromadzony w funduszach a poprzez to drastycznie zredukował emerytury ich klientów. Nie bierze się również pod uwagę faktu, iż ze względu na pogarszanie się standardów zatrudnienia, pracownicy często nie mają środków, by wykupić dodatkową, prywatną polisę.
Claudia Menne, Sekretarz Konfederacyjna EKZZ, ubolewa, że nie rozmawia się o tym jak wzmocnić publiczne systemy emerytalne opierające się na solidarności między- i wewnątrzpokoleniowej. To one właśnie są najlepiej przygotowane do zapewnienia godziwych emerytur świadczeniobiorcom.
Dla EKZZ wzmocnienie publicznych systemów emerytalnych oznaczałoby wzrost posiadanych przez nie zasobów poprzez promowanie inwestycji oraz tworzenie dobrze płatnych i bezpiecznych miejsc pracy.
Opracowanie: Katarzyna Matuszewska
Źródło: Lewica
„na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych osób”
To ciekawe jak ma wejść więcej jak jest tak duże bezrobocie? A jak podniosą wiek emerytalny to młodych jeszcze mniej wejdzie na rynek pracy.
Według mnie to nie tędy droga w podnoszeniu wieku emerytalnego.
„powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia” – czyli pracuj 50 lat, potem ci za sponsorujemy eutanazje. W jakim my świecie żyjemy? :/