Liczba wyświetleń: 2348
Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz produkcji asortymentu z plastiku do 2021 roku. Zakaz będzie obejmował m. in. słomki, sztućce, a także talerze i kubki jednorazowego użytku. Działania te mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów plastikiem.
Komisja Europejska proponuje zakaz wytwarzania najpopularniejszych plastikowych produktów, które stanowią 70 procent wszystkich odpadów morskich. Urzędnicy stwierdzili, że ruch ten jest również częścią szerszej strategii tworzenia rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz inwestowania w nowe rodzaje opakowań.
Inicjatywa ogłoszona w poniedziałek ma zakazać wytwarzania plastikowych przedmiotów takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki i pałeczki do balonów – które zdaniem Komisji można łatwo zastąpić przy użyciu ekologicznych materiałów. W przypadku pozostałych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki na żywność i napoje, zasady mają na celu ograniczenie ich użycia oraz opracowywaniu rozwiązań alternatywnych.
Posunięcie Unii Europejskiej jest odpowiedzią na podobne pomysły wdrażane przez rządy na całym świecie. Nowy Jork rozważa zakaz stosowania plastikowych słomek, a supermarkety w Wielkiej Brytanii zobowiązały się do wyeliminowania niepotrzebnych plastikowych opakowań do 2025 r.
Komisja szacuje, że rocznie Europa wytwarza 25,8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego mniej niż 30% podlega recyklingowi, 31% trafia na wysypiska, a 39% jest spalanych. Dyrektywa wymaga zgody parlamentu i państw członkowskich, a urzędnicy mają nadzieję, że nastąpi to w ciągu roku. Zgodnie z zapisami, zakazy wejdą w życie dwa lata po przyjęciu wniosków przez parlamenty.
Autorstwo: B
Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Na podstawie: FT.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Mniej jednorazówek, to więcej detergentów… Co gorsze?