Umorzono sprawę wieszania zdjęć posłów UE na szubienicach

Opublikowano: 27.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2183

Katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie manifestacji, której uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

Zgromadzenie pod hasłem „Stop współczesnej Targowicy. Manifestacja w obronie wartości narodowych i patriotycznych” zostało zorganizowane przez środowiska narodowe w listopadzie 2017 roku w Katowicach.

Przypomnijmy, celem 20-minutowego zgromadzenia było wyrażenie krytyki wobec działań tych europarlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem negatywnej wobec Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2017 roku. Rezolucja wzywała polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. Instytucja unijna wyraziła m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, które „mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”.

W opinii śledczych uczestnicy zgromadzenia nie dopuścili się przestępstwa. Zdaniem prokuratury taki sposób wyrażania poglądów należy ocenić krytycznie w kategoriach moralno-etycznych. Nie stanowi on jednak podstawy do ścigania karnego.

„Krytyka wiązała się ze sposobem głosowania, a nie przynależnością polityczną europosłów. Jak ustalono, żaden z uczestników manifestacji nie kierował wobec polityków gróźb i nie nawoływał do popełnienia przestępstwa ani nie wypowiadał się personalnie na temat europosłów” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Jak podała prokuratura, inscenizacja wieszania portretów polityków na konstrukcjach naśladujących szubienice „miała charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku, a utrwalonych na obrazie Jana Piotra Norblina”.

Zgodnie z komunikatem prokuratury „w intencji organizatorów inscenizacja miała ukazać analogię między działalnością konfederacji targowickiej i głosowaniem europosłów, a jej symboliczny charakter podkreślał w przemówieniu jeden z organizatorów happeningu”.

Prokuratura powołała się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym „wolność słowa obejmuje nie tylko przychylnie przyjmowane wypowiedzi, lecz także te, które obrażają, szokują, przeszkadzają lub wprowadzają niepokój”. Jednocześnie, jak stwierdził Trybunał, „granice komentarza krytycznego są szersze w przypadku osoby publicznej, gdyż osoba taka nieuchronnie i świadomie wystawia się na kontrolę publiczną, a zatem musi wykazywać się szczególnie wysokim stopniem tolerancji”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Maczeti 27.11.2019 10:27

    Czyli jak powieszę sobie Jezusa zdjęcie na szubienicy to też mi nic nie mogą zrobić? Lub zorganizuje “happening” z Maryją w tle z barwami tęczowymi? No czemu nie? W końcu to publiczne postaci, które do tego jeszcze nie muszą się martwić “krytycznego komentarza”! Ktoś się pisze? 🙂

  2. Radek 27.11.2019 10:46

    Czy uważasz, że eruposłowie też mają tylu wyznawców którzy wierzą w nich? Oj chyba nie. Tak więc nie udawaj, że to to samo.

  3. rici 27.11.2019 11:16

    To teraz w kazdym miescie powinna powstac przynajmniej jedna szubienica na ktorej zawisna portrety, Kaczynski, Maciarewicz,Banas Ziobro i inni. I nie bedzie mozna im nic zrobic

  4. Radek 27.11.2019 11:33

    Według mnie, to w miarę rozpowszechnione, że np. pali się kukły, wiesza itd. zdradzieckich polityków, wrogów światopoglądowych, ludzi których się uważa za wrogów itd. Nic tutaj nadzwyczajnego. Po prostu delikatny sposób wyrażania swojego sprzeciwu. Wracając do komentarza Maczeti, to zupełnie coś innego niż znieważanie osób które nie żyją.

  5. net 27.11.2019 13:12

    To kątownik ustawiony na wysokim boku, a nie szubienica. Tak mógł to widzieć sąd ;D

  6. Maczeti 28.11.2019 09:36

    Cieszy mnie żywa dyskusja. Ale czy ma to oznaczać, że jak ktoś ma więcej “wyznawców” to już mam być ukarany za wyrażanie swojego zdania? Macie na myśli, że o to czy kogoś trzeba ukarać ma wyznaczać ilość obrażonych ludzi na kogoś inne zdanie. Jak bym sobie powiesił jakiegoś bezdomnego na zdjęciu z szubienicą to jest spoko? Bo nikogo on nie obchodzi? A przykład Jezusa i Marii to tylko synonim osób powszechnie znanych. Moim zdaniem to życzenie komuś śmierci jest chore – nieważne kto to. Ale widocznie to ja jestem inny. A cały świat spoko 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.