Ultima Thule to obiekt podwójny kontaktowy

Opublikowano: 04.01.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2191

NASA opublikowała pierwsze szczegółowe zdjęcia Ultima Thule, najbardziej odległego obiektu zbadanego przez pojazd wysłany przez człowieka. “Nigdy wcześniej żaden pojazd nie badał tak małego obiektu znajdującego się tak głęboko w przestrzeni kosmicznej. New Horizons ustanowił nowy standard precyzyjnej nawigacji w kosmosie” – powiedział Alan Stern, główny naukowiec misji New Horizons.

Najnowsze zdjęcia, wykonane podczas zbliżania się do Ultima Thule z odległości 27 000 ujawniły, że obiekt ten to obiekt podwójny kontaktowy, składający się z dwóch połączonych sfer. Jego łączna długość to 31 kilometrów. Większa sfera, o średnicy 19 kilometrów, została nazwana Ultima, sfera mniejsza, której średnica wynosi 14 kilometrów, to Thule.

Zdaniem naukowców obie sfery połączyły się przed 4,5 miliardami lat i miały bardzo małą prędkość podczas zderzenia.

“New Horizons jest jak maszyna czasu, która zabrała nas do początków Układu Słonecznego. Widzimy tutaj fizyczną reprezentację początku tworzenia się planet” – stwierdził Jeff Moore, który stoi na czele zespołu New Horizons Geology and Geophysics.

“W ciągu najbliższych miesięcy New Horizons dostarczy nam dziesiątki zestawów danych i napiszemy nowy rozdział historii Ultima Thule oraz Układu Słonecznego” – dodała Helene Winters, jeden z menedżerów misji.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 07.01.2019 14:15

    O ile zakład, że będą tłumaczyć genezę powstania tego obiektu…. kolizją? 😀
    Najlepiej pooowwwooolllnnnnąąąą kolizją, żeby obiekty nie zostały rozczłonkowane w skutek potężnego zderzenia.

    Jeśli taka będzie ich konkluzja to piszę z góry, nie tędy droga.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.