Ukraińskie państwo walczy z sędziwymi weteranami

Opublikowano: 19.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 104

Służby specjalne Ukrainy zatrzymały delegację weteranów II wojny światowej, oskarżając ich o poważne przestępstwa.

Delegacja ukraińskich weteranów drugiej wojny światowej udała się na obchody 78. rocznicy Bitwy na Łuku Kurskim, jednej z największych pancernych bitew II wojny światowej. W bitwie tej, kosztem ogromnych ofiar, zwyciężyły wojska radzieckie.

Bitwa ta, która swój kulminacyjny punkt miała we wsi Prochorowka w lipcu 1943 roku, jest jednym z najważniejszych punktów narracji o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Problem z punktu widzenia służb specjalnych Ukrainy polega na tym, że Prochorowka znajduje się na terytorium Rosji i choć ruch osobowy między Rosją a Ukraina odbywa się normalnie, to jednak przyjeżdżający stamtąd obywatele są pod wzmożona kontrolą służb mundurowych.

W nocy 13 lipca w Charkowie zatrzymano delegację weteranów, którzy wrócili z obchodów rocznicy bitwy pancernej. W jej skład wchodził były dyrektor charkowskiej fabryki czołgów im. Małyszewa i 90-letnia córka znanego konstruktora Koszkina. Samochód, którym wracali, został zatrzymany i poddany rewizji, podczas której znaleziono 50 medali 75-lecia zwycięstwa, przeznaczonych imiennie (wraz z legitymacjami) weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej mieszkającym w okolicach Charkowa.

Medale skonfiskowano, zaś przeciwko weteranom wszczęto postępowanie z art. 436-1 ukraińskiego kodeksu karnego za rozpowszechnianie nazistowskiej i komunistycznej symboliki, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności i konfiskata majątku.

Jak ustalili ukraińscy dziennikarze zatrzymanie staruszków było rezultatem wspólnej operacji państwowej służby podatkowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o