Ukraińskie dzieci śpiewały hymn UPA na Jasnej Górze

Opublikowano: 03.07.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1731

W klasztorze na Jasnej Górze 7 czerwca 2022 r. dzieci z ukraińskiego zespołu ludowego „Barwinok” odśpiewały hymn UPA, której bojownicy mordowali na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Polaków i inne nacje.

„Czerwona kalina” to pieśń Strzelców Siczowych, którzy mordowali w 1918 roku polskie dzieci we Lwowie podczas próby przejęcia polskiego Lwowa. Piosenka następnie została nieformalnie przejęta przez Ukraińców, którzy w latach 1940. mordowali z nią na ustach swoich polskich sąsiadów, i stała się hymnem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) noszącej wcześniej nazwę Galizien SS.

Na nagraniu z Jasnej Góry słychać fragmenty zwrotek pieśni o wojskowym charakterze, dodane w późniejszym okresie czasu, mówiące o „rozrywaniu moskiewskich kajdan” i rozsławianiu wspomnianych Strzelców Siczowych.

Media mainsteramowe ignorują i bagatelizują problem z szerzeniem w Polsce symboli i ideologii banderyzmu, a polskie sądy skazują kresowiaków ocalałych z rzezi wołyńskiej za publiczną krytykę banderyzmu.

Występ gloryfikujący morderców Polaków miał być formą podziękowania Polakom za pomoc niesioną Ukraińcom. Kościelni hierarchowie zgodzili się na odśpiewanie utworu mimo wcześniejszych skandali z hymnem UPA w polskiej przestrzeni publicznej i mediach.

Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: YouTube.com, FundacjaWlynPamietamy.org.pl, Kresy.pl
Źródło: WolneMedia.net

21

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. andi170 03.07.2022 13:44

    A potem purpuranty płaczą że wiara zan8ka jak przyzwalają na takie ekscesy w tym ŚWIĘTYM MIEJSCU jakim jest Jasna Góra ¡!!!!!!!!!

  2. Rhumek 03.07.2022 15:33

    Profanacja to mało powiedziane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.