Ukraiński oligarcha Igor Kołomojski został aresztowany

Opublikowano: 05.09.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2482

Ihor Kołomojski, znany ukraiński oligarcha żydowskiego pochodzenia, został aresztowany przez sąd w stolicy Ukrainy, Kijowie. Zaskakujące informacje o aresztowaniu jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów kraju rozprzestrzeniły się jak błyskawica. Ale co lub kto tak naprawdę stał za przyczyną tej decyzji?

Sąd postanowił umieścić Kołomojskiego w areszcie tymczasowym na dwa miesiące, konkretnie do końca października, w Dnieprze – jego rodzinnym mieście. To jednak nie jest koniec; jeśli biznesmen zdecyduje się zapłacić kaucję w wysokości przekraczającej 13 mln USD, będzie mógł odzyskać wolność. Oczywiście, adwokaci Kołomojskiego zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji sądu. Dlaczego został aresztowany? Przestępstwa, o które go podejrzewano, dotyczyły oszustw i nielegalnej legalizacji majątku.

Według informacji podanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, między 2013 a 2020 rokiem, Kołomojski miał wyprowadzić za granicę równowartość około 14 mln USD, korzystając z banków, które były pod jego kontrolą. Przed ogłoszeniem decyzji sądu biznesmen podkreślił, że zdążył tylko pobieżnie zapoznać się z oskarżeniami i kategorycznie je odrzuca.

Co ciekawe, Kołomojski, będąc jednym z najbogatszych obywateli Ukrainy, poparł Wołodymyra Zełenskiego w jego kampanii prezydenckiej w 2019 roku. Jednak jego aresztowanie ma miejsce w czasie, gdy władze w Kijowie podejmują starania o pokazanie postępów w walce z korupcją, zwłaszcza w obliczu trwającej wojny.

Kołomojski i inni oligarchowie byli w stanie gromadzić olbrzymie majątki po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, a ich wpływy na scenie politycznej i gospodarczej były znaczące. Ale wojna i związane z nią zniszczenia zakładów przemysłowych oraz media kontrolowane przez oligarchów, takie jak kanał telewizyjny 1+1 Kołomojskiego, wpłynęły na ograniczenie ich władzy.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Kołomojski znajduje się pod lupą prawa. Wcześniej, w lutym tego roku, w jego domu przeprowadzono rewizję. W listopadzie 2022 r. państwo przejęło kontrolę nad kluczowymi przedsiębiorstwami, w tym nad firmami kontrolowanymi przez niego.

Chociaż jest głównie biznesmenem, Kołomojski również angażuje się w politykę. Był gubernatorem obwodu Dniepropetrowskiego w latach 2014-2015. Popierał również różne polityczne inicjatywy i kandydatów na przestrzeni lat, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którego de facto wypromował.

Jego kariera biznesowa i polityczna nie była wolna od kontrowersji. Kołomojski jest często krytykowany za swój brutalny styl prowadzenia biznesu oraz za podejrzewane powiązania z przestępczością zorganizowaną.

Majątek Kołomojskiego jest różnorodny i obejmuje sektory energetyczne, bankowość oraz wiele innych. Jego bank, Prywatbank, został znacjonalizowany w 2016 roku. Od 2021 roku, biznesmen musi także mierzyć się z sankcjami nałożonymi przez USA w 2021 roku, które oskarżają go o korupcję.

Cała sytuacja wokół aresztowania Kołomojskiego z pewnością będzie miała wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą w Ukrainie. Pozostaje czekać na rozwój wydarzeń oraz na to, jakie konsekwencje przyniesie to dla Ukrainy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. replikant3d 05.09.2023 20:09

    Ukrom brakuje kasy na wojenkę, więc zabrali się za dotąd ,,nietykalnych,,

  2. pikpok 05.09.2023 20:46

    Przypomina mi Siare z ,,Kiler-ów 2-uch”. Sobowtór odsiedzi, a on będzie w Izraelu liczył kase.

  3. Drnisrozrabiaka 06.09.2023 08:34

    Co za gierki aż głową dymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.