Liczba wyświetleń: 3015
Ihor Kołomojski, znany ukraiński oligarcha żydowskiego pochodzenia, został aresztowany przez sąd w stolicy Ukrainy, Kijowie. Zaskakujące informacje o aresztowaniu jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów kraju rozprzestrzeniły się jak błyskawica. Ale co lub kto tak naprawdę stał za przyczyną tej decyzji?
Sąd postanowił umieścić Kołomojskiego w areszcie tymczasowym na dwa miesiące, konkretnie do końca października, w Dnieprze – jego rodzinnym mieście. To jednak nie jest koniec; jeśli biznesmen zdecyduje się zapłacić kaucję w wysokości przekraczającej 13 mln USD, będzie mógł odzyskać wolność. Oczywiście, adwokaci Kołomojskiego zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji sądu. Dlaczego został aresztowany? Przestępstwa, o które go podejrzewano, dotyczyły oszustw i nielegalnej legalizacji majątku.
Według informacji podanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, między 2013 a 2020 rokiem, Kołomojski miał wyprowadzić za granicę równowartość około 14 mln USD, korzystając z banków, które były pod jego kontrolą. Przed ogłoszeniem decyzji sądu biznesmen podkreślił, że zdążył tylko pobieżnie zapoznać się z oskarżeniami i kategorycznie je odrzuca.
Co ciekawe, Kołomojski, będąc jednym z najbogatszych obywateli Ukrainy, poparł Wołodymyra Zełenskiego w jego kampanii prezydenckiej w 2019 roku. Jednak jego aresztowanie ma miejsce w czasie, gdy władze w Kijowie podejmują starania o pokazanie postępów w walce z korupcją, zwłaszcza w obliczu trwającej wojny.
Kołomojski i inni oligarchowie byli w stanie gromadzić olbrzymie majątki po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, a ich wpływy na scenie politycznej i gospodarczej były znaczące. Ale wojna i związane z nią zniszczenia zakładów przemysłowych oraz media kontrolowane przez oligarchów, takie jak kanał telewizyjny 1+1 Kołomojskiego, wpłynęły na ograniczenie ich władzy.
Nie jest to pierwszy raz, gdy Kołomojski znajduje się pod lupą prawa. Wcześniej, w lutym tego roku, w jego domu przeprowadzono rewizję. W listopadzie 2022 r. państwo przejęło kontrolę nad kluczowymi przedsiębiorstwami, w tym nad firmami kontrolowanymi przez niego.
Chociaż jest głównie biznesmenem, Kołomojski również angażuje się w politykę. Był gubernatorem obwodu Dniepropetrowskiego w latach 2014-2015. Popierał również różne polityczne inicjatywy i kandydatów na przestrzeni lat, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którego de facto wypromował.
Jego kariera biznesowa i polityczna nie była wolna od kontrowersji. Kołomojski jest często krytykowany za swój brutalny styl prowadzenia biznesu oraz za podejrzewane powiązania z przestępczością zorganizowaną.
Majątek Kołomojskiego jest różnorodny i obejmuje sektory energetyczne, bankowość oraz wiele innych. Jego bank, Prywatbank, został znacjonalizowany w 2016 roku. Od 2021 roku, biznesmen musi także mierzyć się z sankcjami nałożonymi przez USA w 2021 roku, które oskarżają go o korupcję.
Cała sytuacja wokół aresztowania Kołomojskiego z pewnością będzie miała wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą w Ukrainie. Pozostaje czekać na rozwój wydarzeń oraz na to, jakie konsekwencje przyniesie to dla Ukrainy.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Ukrom brakuje kasy na wojenkę, więc zabrali się za dotąd ,,nietykalnych,,
Przypomina mi Siare z ,,Kiler-ów 2-uch”. Sobowtór odsiedzi, a on będzie w Izraelu liczył kase.
Co za gierki aż głową dymi.