Ukraińska nacjonalistka wzywa do Ukrainy od Sanu aż po Kaukaz

Opublikowano: 11.03.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 5800

Tragedia, jaką jest dla Ukrainy rosyjska „specjalna operacja wojskowa”, której celem, według prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina jest „denazyfikacja Ukrainy”, niczego nie nauczyła tamtejszych nacjonalistów.

Być może już w niedługim czasie Ukraińcy mogą stracić swoje państwo narodowe, jakie starali się zbudować w ciągu ostatnich 8 lat, od czasów zamachu stanu z 2014 roku. A nawet jeśli go nie stracą w całości, to, jak sugerują rosyjscy dziennikarze, może zostać ono podzielone na część zachodnią oraz wschodnią, tworząc tym samym dwa osobne byty polityczne.

Fakt, że kwitnący na Ukrainie neobanderyzm, który stał się dla rosyjskiego agresora idealnym usprawiedliwieniem dla swoich działań nic nie nauczył tamtejszych zwolenników opcji nacjonalistycznej pokazuje idealnie przykład ukraińskiej bojowniczki Zoriany Konowalec czy jak kto woli Zoriany Kohut, która zaczynała swoją „karierę” od blokowania ukraińskiego Berkutu w roku 2013.

Konowalec jest córką ukraińskiego żołnierza, który brał udział w kolorowej rewolucji na Majdanie a następnie walczył w okolicach Słowiańska. Ta ukraińska nacjonalistka zasłynęła ze zdjęcia zrobionego przez jednego z dziennikarzy, na którym to, w wieku 16 lat, walczy ona z ukraińskim Berkutem.

Występowała następnie jako piosenkarka na ukraińskim Majdanie. Została także członkinią neobanderowskiego Pułku Azow a w wieku 19 lat za odśpiewanie hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy. Wstąpiła także do partii politycznej Korpus Narodowy, na czele której stał były dowódca Azowa Andrij Biłeckyj.

Konowalec dała się poznać jako wróg Rzeczpospolitej Polskiej, w 2015 roku pisząc na swoim koncie w jednym z serwisów społecznościowych: “Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi, jeszcze Polak Ukraińcowi buty czyścić musi.”

Kilka lat później jej wykonanie hymnu ludobójczej Ukraińskiej Powstańczej Armii stało się głosem teledysku do antypolskiego filmu pt. „Niezłomni”, który gloryfikował ukraińskich terrorystów, którzy dokonali napadu na polski urząd pocztowy w Gródku Jagiellońskim w 1932 roku. W roku 2020 nacjonalistka ta znalazła w swoim mieszkaniu aparaturę podsłuchową oraz kamerę wideo, którą najprawdopodobniej zainstalowały tajne służby w celu inwigilacji jej bądź też jej męża oraz być może wytworzenia materiału kompromitującego (jej mąż również jest działaczem Korpusu Narodowego, który sprzeciwia się wstąpieniu Ukrainy do UE i NATO).

W poście z 27 lutego 2022 roku a więc kilka dni po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, który został opublikowany na co najmniej dwóch serwisach społecznościowych, napisała ona znane hasło ukraińskich nacjonalistów: Zjednoczone Państwo Ukraińskie, Wolne i silne od Sanu aż po Kaukaz. Fragment ten jest końcówką hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Konowalec w wywiadzie dla serwisu „Espreso” stwierdziła, że hymn UPA to nie tylko zwykły tekst lecz „wytyczne” którymi ta kieruje się w swoim życiu.

Ukraina od Sanu aż po Kaukaz nie jest nową teorią w ukraińskim nacjonalizmie. Ukraińcy od ponad 100 lat wmawiają sobie i innym, że mają prawo do pretensji terytorialnej wobec Polski jeżeli chodzi o pewien obszar, który to według nich stanowi ziemie które powinny znaleźć się w granicach państwa ukraińskiego.

W 1895 roku ukraiński dyplomata Julian Baczyński w swojej pracy „Ukraina Irredenta” stwierdził, że przyszłe państwo ukraińskie powinno nawet objąć obszary od rzeki San aż po góry Kaukaz. Tezy te następnie były powtarzane przez ukraińskich nacjonalistów i stały się częścią hymnu Ukraińskiej Powstańczej Armii. Do dnia dzisiejszego są na Ukrainie środowiska nacjonalistyczne, które postulują odebranie Polsce kawałka jej terytorium.

Jednak takie hasła, wobec wojny z nuklearną Rosją oraz nadchodzącego prawdopodobnie rozpadu tego kraju, powinny przynajmniej na okres rozkładu ukraińskiej państwowości zostać wyciszone w propagandzie neobanderowskiej. Tak dla zachowania resztek przyzwoitości. Tymczasem ukraińscy nacjonaliści, pomimo iż Federacja Rosyjska podbija ich terytorium i dąży być może nawet do rozczłonkowania ich kraju i „połknięcia” dużej części jego terytorium a co najmniej ustanowienia na jego obszarze już po zakończeniu działań wojennych przyjaznej sobie władzy, wciąż głośno postulują o Ukrainę od Sanu aż po Kaukaz.

Jak widać neobanderowcy nie wiedzą jednak co to dyplomacja, dialog, czy też zwyczajny w świecie zdrowy rozsądek – ledwo utrzymujemy rządy nad własnym krajem, napuszczanym latami przez Anglosasów na Rosję i w ostatnim momencie przez nich porzuconym na pastwę rosyjskiej machiny wojennej a mimo to atakujemy wszystkich w około i domagamy się „Sobornej Ukraińskiej Dzierżawy, Wolnej i Silnej wid Sanu po Kaukaz”.

Szkoda tylko, że wobec tak haniebnych głosów ze strony ukraińskich żołnierzy (Konowalec służy w 80. Oddzielnej Brygadzie Szturmowej ukraińskiej armii) nasz kraj udziela im niemal bezgranicznej pomocy a nawet mało brakowało a dałby się (także w ukraińskim interesie) wciągnąć w bezpośredni konflikt z Federacją Rosyjską, gdyż, jak wszystko na to wskazuje, Amerykanie podobnie jak Ukraińców starali się nas użyć w roli mięsa armatniego. Gdyby Polska była poważnym krajem to każde nawoływanie przez ukraińskich żołnierzy o zmianę granicy z Polską, powinno zakończyć się co najmniej zdecydowanym ostrzeżeniem i kategorycznym nakazem usunięcia tych sprzecznym z interesem polskiego państwa haseł. A w przypadku odmowy, groźbą rewizji stosunków pomiędzy tymi krajami.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net

Źródłografia

1. Hibel K., „Wojna na mapy”, „Wojna na słowa”, Berlin 2014 r.

2. http://www.polukr.net/blog/2016/10/nowa-partia-na-ukrainie-korpus-narodowy/

3. https://wolnemedia.net/hymn-upa-i-terroryzm-przeciwko-polsce-w-ukrainskim-teledysku/

4. https://wolnemedia.net/nawolywala-do-smierci-polski-byla-szpiegowana-we-wlasnym-domu/

5. https://zahid.espreso.tv/edine-chogo-ya-khotila-zupiniti-avtobus-iz-berkutom

6. https://en.wikipedia.org/wiki/March_of_Ukrainian_Nationalists

7. https://www.nta.ua/zhyvyj_geroj-zoryana-konovalecz-iz-80-ky-koly-sczenoyu-stala-vijna/

8. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=494433985427600&set=pb.100045830081525.-2207520000..&type=3

9. https://www.instagram.com/p/CaecSdVAGFb/


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Cami 12.03.2022 00:34

  Ten nasz Dudus to jakby dzialal na nasza szkode, ponoc weszlo prawo ze wpuszczonego do dom Ukra jak wyrzucisz to Ci rok wiezienia grozi, miasta placza ze zlotowki Panstwo nie dalo, wolontariusze to samo, to jakis cyrk, przyjmujemy 2 mln uchodzcow ze skladek od ludzi? drugi WOSP se wymyslili na naiwniakach? a cala Europa patrzy i sie smieje?

 2. MasaKalambura 12.03.2022 07:02

  Jak nie chcesz nikogo przyjmować, to na siłę nikt nie zmusza. W oczy kole cię dobre serce innych?

  Śmieje się, to prawda. I chroni dalej interesy Pucia. A w czasie, kiedy Polska daje największy w historii pokaz, jak wygląda dobre traktowanie rzeczywistych uchodźców, nakładają na nas sankcje (40 mld zł) za złe traktowanie imigrantów.

 3. hashi 12.03.2022 09:25

  Dobre serce za 40 zł na dobę od łepka. To nie serce a czysty biznes. Na szczęście Ukry wybrzydzają i nie chcą do małych miejscowości tylko pchają się do dużych miast bo to tam będą robić ewentualny majdan. Zaczną się wywłaszczenia ubliżanie, dyskryminacja polaków i wojna domowa z naszymi narodowcami. Problem jest taki że oni nie mają nic do stracenia, są dofinansowani i uzbrojeni po zęby, a my mamy tylko kije i pięści. Nowa Chazaria własnie się buduje ostateczny rozbiór Polski. 90% polskiego sejmu to syjoniści i chazarzy potomkowie operacji Wisłą. Wczoraj dla Zełeńskiego sługi szatana Baala wszyscy bili brawo na stojąco. Niema już Polski dokonana został inwazja obcych wojsk i rozbiór. Według nowej ustawy Dudy każdy kto zaprotestuje zostanie spacyfikowany i zastrzelony. Teraz to WHO decyduje kto ma przyjąć szpryce i obóz kwarantanny. A wojska ONZ będą tłumić zamieszki jak w Kanadzie i Nowej Zelandi.

 4. Cami 12.03.2022 11:20

  @hashi,
  niestety oby to sie nie okazaly swiete slowa 🙁
  Wpiszcie sobie “zbrodnia w odessie 2014” to otworzycie oczy co byc moze nas czeka z rak banderowcow 🙁
  Zelenski w swoich wypowiedziach juz nas polaczyl mowiac :
  “jest nas 90 mln”
  nadal nie daje do myslenia?

 5. Doctor Who 12.03.2022 20:08

  Dobrymi uczynkami jest wiadomo co … Inwazja Ukraińców na Polskę będzie tragedią. Dużą dla tych, którzy umiejętnie zmanipulowani pomagają tym dziwnym uchodźcom z tej dziwnej wojny. Dla reszty niemniejszą, ci przenajmniej nie będą zaskoczeni obrotem spraw. Nikogo nie zastanawia rozdźwięk między walecznością ukraińskiej armii a delikatnością działań rosyjskich ? Może to faktycznie jest mało istotne. Bardziej istotna jest masowa i błyskawiczna ewakuacja milionów na wieść o wojnie. Na samą wieść, nie ma doniesień, relacji o okrutnych działaniach na milionach, zmuszających te miliony do ucieczki. Jeszcze kilka miesięcy takich działań i nowi wyborcy ruszą rękoma Polaków odbijać Ukrainę. Matki z dziećmi nie walczą. Mężczyźni ukraińscy będą wtedy gdzie indziej. Właśnie teraz zaczyna się masowy exodus tych mężczyzn.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.