Ukraińska hybryda „Wyborczej” we Wrocławiu

Opublikowano: 23.10.2017 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 973

Spółka Agora idzie z duchem czasu – i wydaje we Wrocławiu miejską gazetę specjalnie dla Ukraińców. „Privyt” z jednej strony zbiera zachwyty, z drugiej nazywany jest „Głosem Bandery”.

Już co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia jest Ukraińcem — dlatego Agora w nich upatruje ratunku dla podupadającego pisma. Wrocławscy dziennikarze „Gazety Wyborczej” wraz z lokalnymi imigrantami współtworzą „Privyt” (po ukraińsku „Cześć”) — pierwszą gazetę dla mniejszości ukraińskiej w mieście, pisaną oczywiście w ich ojczystym języku. Nie podano do publicznej wiadomości, ile osób ukraińskiego pochodzenia redaguje pismo.

Wśród ukraińskich autorów są tacy, którzy we Wrocławiu mieszkają już kilka lat, ale też osoby, które przyjechały zaledwie parę miesięcy temu. Dzielą się z czytelnikami doświadczeniami, jak zalegalizować pobyt, znaleźć mieszkanie, pracę czy zapisać dziecko do szkoły. Piszą o swoich pierwszych wrażeniach w mieście i problemach, jakie napotyka się zaraz po przyjeździe. Podpowiadają, jak sobie z nimi poradzić” — „Wyborcza” reklamuje swój nowy produkt na lokalnym wrocławskim portalu.

Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. Krytycy gazety i zbytniej „otwartości” Wrocławia na przybyszów obawiają się, że pismo może przekształcić się w „Głos Bandery” i epatować tekstami o wymowie nacjonalistycznej.

„Wrocław jest miastem odbudowanym przez ocalałych z Rzezi Wołyńskiej, którym udało się przedostać do Polski. Nie sposób wyobrazić sobie, jak muszą się czuć zarówno żyjący jeszcze ocaleńcy, jak i ich potomkowie, słysząc wokół siebie język ukraiński, być może też widząc banderowskie flagi, bo te przecież są bardzo często przez współczesnych Ukraińców publicznie eksponowane jako barwy narodowe” — zauważa redakcja portalu Prawy.pl, wyrażając wątpliwości co do polityki samorządu. Masowy, nieustający napływ ukraińskich imigrantów do Polski budzi zresztą emocje nie tylko w regionie.

Ostatnia zapowiedź rządu o tym, że zamierza zmienić prawo tak, aby ułatwić lekarzom spoza UE przyjazd do Polski — zelektryzowała środowisko. Jest to niepokojące zwłaszcza w kontekście trwających wciąż negocjacji z protestującymi rezydentami. Co prawda rząd tłumaczył się potem, że sprowadzanie kadry medycznej z zagranicy nie wyklucza podnoszenia nakładów na służbę zdrowia. Wśród lekarzy jednak zapanowała panika, że będą zastępowani swoimi „tańszymi” kolegami po fachy ze wschodu.

Szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok ma powody do zmartwienia. “To absolutnie jest zła groźba. Ukrainki nie mają takiego sposobu kształcenia jak pielęgniarki w Polsce. One dopiero w ten tryb weszły rok temu, więc nim się wyuczą, to miną dwa lata.”

Tymczasem wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 zwrócił się do minister Elżbiety Rafalskiej z interpelacją, w której domaga się wyjaśnienia, dlaczego ZUS ma finansować emerytury minimalne pracownikom z Ukrainy. “Może być taka sytuacja, że ktoś pracował 20 lat na Ukrainie i później pół roku w Polsce i będzie otrzymywał od polskiego państwa, od polskich podatników emeryturę minimalną i nie będzie wyrównania ze strony ukraińskiej” — oburza się poseł.

Ukraińcy mają u nas więc już nie tylko swoje media, ale i „swoje” emerytury.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 24.10.2017 12:23

    Banderlandkoscherzeitung :]

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.