Ukraińscy przywódcy przemilczają ukraiński antysemityzm

Opublikowano: 22.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2317

Wysoki rangą urzędnik zbliżony do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wyraził we wtorek frustrację z powodu ciągłej odmowy Izraela udzielenia jego krajowi pomocy wojskowej, mówiąc, że ma nadzieję otrzymać izraelską technologię do walki z irańskimi dronami rozmieszczonymi przez Rosję w ramach 16-miesięcznej inwazji Moskwy.

Przemawiając w tłumaczeniu z Kijowa, Andrij Jermak – szef sztabu Zełenskiego – powiedział, że „nikt poza Izraelem nie może zapewnić sprzętu do zwalczania ataków irańskich dronów”, ale odrzucił prośbę „The Times of Israel” o rozwinięcie konkretnej technologii wymaganej od Izraela.

Jermak wyraził frustrację, że premier Benjamin Netanjahu nie poparł otwarcie Ukrainy i argumentował, że umowy zbrojeniowe między Rosją a izraelskim wrogiem Iranem powinny motywować Izrael do przyłączenia się do walki. „Widzimy, jak dyktator Kremla [prezydent Rosji Władimir Putin] robi rodzinne zdjęcia z irańskimi przywódcami, a potem ta irańska broń jest używana przeciwko nam i przeciwko wam” – powiedział Jermak izraelskim dziennikarzom z Kancelarii Prezydenta Ukrainy. „Nie wiem, co jeszcze jest potrzebne”.

Izrael przeszedł cienką linię od czasu pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., wyrażając moralną i humanitarną solidarność z obleganym krajem, ale odmawiając dostarczenia broni. Izrael walczył o utrzymanie dobrych stosunków zarówno z Kijowem, jak i Moskwą, równoważąc swoje przywiązanie do pozycji Ukrainy z obawami o bezpieczeństwo wobec Rosji w Syrii i Iranu. „Nasze stanowisko jest w 100 procentach pryncypialne. Nigdy nie zapominamy o tym, że nasi izraelscy przyjaciele i bracia mają tego samego wroga co my – nie wiem, dlaczego izraelscy politycy się z tym nie zgadzają” – powiedział Jermak, skupiając się na Iranie i przemilczając skomplikowaną sieć izraelskich względów bezpieczeństwa związanych z Rosją. „Nie mogę zrozumieć, dlaczego do tej pory mieliśmy przyjemność gościć na Ukrainie bardzo wielu światowych przywódców, ale nie premiera Izraela” – dodał.

W lutym minister spraw zagranicznych Eli Cohen złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z Zełenskim i jego odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

Powstrzymując nuklearny Iran i jego terrorystów na szczycie swoich priorytetów przez ostatnie półtorej dekady, Netanjahu konsekwentnie uważał, aby nie izolować Rosji, która kontroluje przestrzeń powietrzną nad Syrią, umożliwiając izraelskie naloty na siły wspierane przez Iran i pozycje Hezbollahu na północnym Izraelu granica. Byli premierzy Naftali Bennett i Jair Lapid, którzy służyli na początku rosyjskiej inwazji, byli jednymi z pierwszych, którzy wysłali pomoc humanitarną na Ukrainę, a Lapid również potępił rosyjską agresję.

„Myślę, że nie wystarczy utrzymywać dialogu między naszymi urzędnikami państwowymi” — powiedział we wtorek Jermak. „Myślę, że możliwe jest podniesienie tych relacji na wyższy poziom”. Jermak, który zauważył, że jego „ojciec jest Żydem”, powiedział, że bogata historia ukraińskiego żydostwa czyni „naturalnym”, że „powinniśmy być przyjaciółmi i partnerami w stosunkach między Ukrainą a Izraelem”. Były premier Izraela „Golda Meir urodziła się kilka przecznic dalej od miejsca, w którym z tobą rozmawiam, w Kijowie”, powiedział „The Times of Israel” i dodał, że „na Ukrainie urodziło się dwóch prezydentów i trzech premierów Izraela”, wśród inni politycy i osoby publiczne.

Jermak, podobnie jak wielu ukraińskich przywódców, pomijał ukraiński antysemityzm i historię przemocy wobec społeczności żydowskich, która zmotywowała wielu ukraińskich emigrantów do ucieczki do Izraela.

Nazizm odgrywa ważną symboliczną rolę w walce Ukrainy z Rosją. Oba kraje uważają się za ofiary niemieckich okrucieństw podczas II wojny światowej, a Putin oskarżył Ukrainę o ukrywanie nazistów w ramach usprawiedliwienia inwazji na zachodniego sąsiada.

W piątek Putin próbował rozwinąć tę narrację, odrzucając żydowskie dziedzictwo Zełenskiego, mówiąc, że „nie jest Żydem” i „hańbi naród żydowski”. Putin dodał później, że Zełenski był „człowiekiem z żydowską krwią”, po czym dodał, że „swoimi działaniami kryje tych dziwaków, tych neonazistów”. „To nie jest żart i nie jest próbą ironii, bo dzisiaj neonaziści, uczniowie Hitlera, zostali postawieni na piedestale jako bohaterowie Ukrainy” – dodał Putin.

Jermak powiedział, że Zełenski nie będzie komentował wypowiedzi Putina, ale sam nazwał te uwagi „obraźliwymi i obrzydliwymi”. Próbował poruszyć ukraińskie dziedzictwo żydowskie jako uzasadnienie dla wspierania przez Izrael Ukrainy, ale odmówił odpowiedzi, czy wsparcie Izraela było postrzegane jako krytyczne, czy raczej jako część wzmocnienia szerokiej społeczności narodów, które kładą moralny i materialny ciężar za krajem. „Nie tylko przyjaźń łączy oba nasze narody. Ze wszystkich punktów widzenia wsparcie Izraela jest ważne. To ważne dla naszych ludzi, bez względu na to, czy nie są Żydami” – powiedział.

Były dysydent radziecki, a później izraelski minister Natan Sharansky, który był obecny przy komentowaniu, powiedział Jermakowi, że chociaż Izrael powinien wspierać Ukrainę, „w naszej wspólnej historii są ciemne strony. Niektórzy je rozpoznali i próbują je przezwyciężyć, a inni próbują je niewłaściwie wykorzystać”.

Autorstwo: Carrie Keller-Lynn
Źródło zagraniczne: TimesOfIsrael.com
Źródło polskie: MyslPolska.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. pikpok 22.06.2023 09:36

  1. Chazarscy żydzi nie są semitami, ba są największymi antysemitami.
  2. Ich przeciwnicy są na Ukrainie eliminowani na froncie i z życia publicznego.
  https://babylonianempire.wordpress.com/2023/02/18/zydowska-korupcja-na-ukrainie/
  3. O dziwo Zelenskego i mafii pasożytda Kolomojskiego Putin nie rusza. Putin ponoć obiecał byłemu premierowi Izraela Naftali Bennett, że nie zabije Zeleńskiego.
  https://warnews247.gr/proin-prothypourgos-tou-israil-o-poutin-mou-yposchethike-na-mi-diataxei-na-skotothei-o-zelenski/

 2. pikpok 22.06.2023 18:50

  Ciekawe jak tam się rozwija handel organami ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.