Ukraińscy pracownicy uciekają z Polski

Opublikowano: 14.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 105

Pomimo możliwości pozostania w Polsce nawet po wygaśnięciu wiz czy zezwoleń na pobyt, Ukraińcy opuszczają nasz kraj ze strachu przed wirusem i z braku pracy.

Legalne pobyty ukraińskich pracowników zostały na mocy tarczy antykryzysowej przedłużone do 30. dnia po odwołaniu stanu epidemii. Jak informuje serwis Newseria, przedłużenie legalności pobytu umożliwi realizację dotychczasowego celu pobytu w Polsce, czyli np. wykonywania pracy. Przedłużone zostaną bowiem zezwolenia na pracę, na pracę sezonową, a także okres pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ustawa odsuwa w czasie także terminy składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy czy pobytu w ramach ruchu bezwizowego Poinformowano o tym jednak zbyt późno i wielu pracowników wyjechało na Ukrainę w obawie przed zamknięciem granic.

Według różnych źródeł w Polsce przebywa od kilkuset tysięcy do ponad miliona Ukraińców i są oni największą grupą obcokrajowców w Polsce. Tylko w 2019 roku, według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zezwolenia na pracę udzielono niemal 330,5 tys. obywateli Ukrainy. Jednak ze strachu przed pandemią koronawirusa wielu z nich wróciło do kraju. Dobitnie świadczyły o tym tłumy na granicach, gdy 27 marca ogłoszono ich zamknięcie.

Dlaczego wyjechali? Niektóre osoby z dnia na dzień straciły pracę, gdy firmy zmuszone zostały do redukcji zatrudnienia lub obcięcia płac, inne straciły zlecenia (np. pracujące zazwyczaj w szarej strefie osoby zajmujące się sprzątaniem czy opieką w prywatnych domach), jeszcze inne – dach nad głową po zamknięciu miejsc noclegowych.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Nie wiem dlaczego ale coś mi się nie chce wierzyć, że to są powody wyjazdu…

walirlan
Użytkownik
walirlan

Po pierwsze jest ich na pewno parę milionów w Polsce, a nie kilkaset tysięcy czy milion.
Po drugie jeśli tak jest to jest bardzo dobra wiadomość, chyba żadnemu normalnemu Polakowi nie podoba się ukrainizacja naszego kraju, choć zapewne za wielu normalnych ludzi w społeczeństwie to już nie ma.

Najpierw wywalili parę milionów Polaków za granicę, potem rozsiewali propagandę „NIE MA KOMU PRACOWAĆ”, zaczeli sprowadzać miliony Ukraińców plus setki tysięcy taniej siły roboczej ze Wschodu i wszyscy to kupili.
Tłumaczyłem niejednemu, że po pierwsze oni nie pracują na rzecz Polski tylko naszych okupantów, którym zdrajcy sprzedali nasz kraj i zrobili z nas tanią siłą roboczą.
Po drugie tłumaczyłem, że jest to tylko chwila, moment, który z całą pewnością minie i to szybciej niż myślimy (i być może już teraz nadszedł ten moment), I CO WTEDY? Co wtedy zrobimy z milionami tych, którzy stracą pracę?
Jedno jest pewne, żaden kraj nie zrobił takiego numeru na taką skalę jak zdrajcy rządzący Polską, zrobili prawdziwą podmianę narodu. Wywalić miliony swoich obywateli, aby przyjąć miliony obcych, i do tego Ukraińców, którzy generalnie nas nienawidzą.