Ukraińscy mleczarze żądają embarga na produkty z Polski

Opublikowano: 20.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2674

Ukraiński Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich zaapelował do rządu z żądaniem ochrony krajowego przemysłu mleczarskiego i zastosowania lustrzanych środków wobec polskich produktów mleczarskich, w szczególności o zakazanie jego importu na okres obowiązywania zakazu eksportu ukraińskich produktów mleczarskich do Polski.

„W pierwszym kwartale 2023 roku Ukraina wyeksportowała produkty mleczne o wartości 50,34 mln USD, z czego eksport do Polski przyniósł państwu 4,81 mln USD, co stanowiło 9,6% całkowitej sprzedaży na rynkach zagranicznych” – powiedział Arsen Didur, dyrektor wykonawczy związku.

Według niego dostawy z Polski stanowiły lwią część całkowitego importu na Ukrainę prawie wszystkich rodzajów produktów mlecznych, z wyjątkiem masła i tłuszczów mlecznych. W okresie styczeń-marzec br. Ukraina sprowadziła 3360 ton polskich serów za kwotę 18,45 mln dolarów, czyli prawie czterokrotnie więcej niż koszt całego ukraińskiego eksportu produktów mlecznych do Polski.

W tym samym czasie Ukraina zaimportowała produkty mleczne w tym samym okresie na kwotę 55,42 mln USD, a wolumen importu z Polski wyniósł 24,70 mln USD, czyli 44,6% jego całkowitego wolumenu.

„Stowarzyszenie jest rozczarowane wynikiem ukraińsko-polskich negocjacji w sprawie eksportu i tranzytu ukraińskich produktów rolnych do Polski, zgodnie z którymi tranzyt jest dozwolony, a eksport jest objęty embargiem” – informuje serwis Interfax.com.ua.

Ukraińscy producenci twierdzą, że wynik negocjacji i wprowadzenie zakazu dostaw produktów mlecznych z Ukrainy do Polski zagraża tym samym krajowemu przemysłowi mleczarskiemu.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Interfax.com.ua
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.