Ukraińscy lekarze nie muszą znać języka polskiego

Opublikowano: 25.01.2023 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3021

Ministerstwo Zdrowia przez kilka ostatnich lat pracowało nad otwarciem polskiego rynku na lekarzy pochodzących ze Wschodu. Od wiosny ubiegłego roku Ukraińcy mogą więc podejmować pracę w naszym kraju, a jednocześnie nie muszą udowadniać, że znają język polski. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej w ten sposób polscy pacjenci są narażeni na niebezpieczeństwo.

Doskonałym pretekstem do zmian w sposobie zatrudniania cudzoziemców w polskich placówkach służby zdrowia stała się wojna na Ukrainie. Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje bowiem łatwiejszą ścieżkę rekrutacji dla ukraińskich lekarzy. Nie muszą oni udowadniać znajomości języka polskiego, bo wystarczy, że złożą jedynie oświadczenie o posługiwaniu się naszą mową.

Prawdziwość takiej deklaracji nie jest jednak w ogóle sprawdzana. Zgodę na pracę ukraińskim lekarzom wydaje samo Ministerstwo Zdrowia, dlatego nie są oni członkami izby lekarskiej. Z tego powodu pojawiają się kolejne wątpliwości, które dotyczą odpowiedzialności zawodowej zagranicznych medyków.

Naczelna Izba Lekarska twierdzi tymczasem, że coraz częściej spotyka się ze skargami pacjentów mających obiekcje dotyczące prawidłowego leczenia przez obcokrajowców. Brak znajomości języka polskiego utrudnia bowiem Ukraińcom komunikację zarówno z pacjentami, jak i z polskimi lekarzami. Polacy korzystający z usług polskiej służby zdrowia są tym samym narażeni na niebezpieczeństwo związane z nieprawidłowymi diagnozami czy nieodpowiednim doborem leków.

Zdaniem lekarskiego samorządu w innych krajach wymaga się znajomości miejscowego języka. Polscy lekarze nie mogą więc podejmować pracy w Niemczech, dopóki nie mogą legitymować się znajomością języka niemieckiego.

Resort zdrowia w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej nawet nie ukrywa, że w polskich placówkach leczą Ukraińcy nieznający polskiego. Taką możliwość daje im bowiem warunkowe pozwolenie na wykonywanie zawodu, wystawiane właśnie przez ministerstwo kierowane przez Adama Niedzielskiego. Dodatkowo powołuje się ono na wyrok Sądu Najwyższego z 2021 roku, który stwierdził, że lekarz czy lekarz dentysta z zagranicy nie musi udowadniać swoich kompetencji językowych.

Na podstawie: Bankier.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. JedynaDroga 25.01.2023 12:29

  Nie muszą znać języka, kupują na Ukrainie dyplomy oraz zaświadczenia. Ostatnio przed wejściem do dyskontu spożywczego, znanej niemieckiej marki zauważyłem trzech wyłudzających, młodocianych którzy zbierali środki na pomoc bratniemu narodowi.

  Świadomie nie przekazałem w ramach solidarności złamanego grosza podczas tego chorego spektaklu.

  Nieświadomie wspieram ich przez płacenie podatków w formie podwyższonych cen towarów, usług, nowych danin.

  Kradną wszędzie na potęgę, u nas, na Ukrainie.

  Ostatnio Arabia Saudyjska publicznie oświadczyła, że może przejść na rozliczanie się za ropę w formie płacenia innymi walutami.

  Nie wierzcie , że Wujek Sam was ochroni. Ich rola dobiega końca, muszą upaść tak jak zostało to zaplanowane.

  Albo bunt totalny, albo zagłada totalna.

 2. Szwęda 25.01.2023 16:30

  I znowu Lachy pod ukrowskim nożem! A będzie już tylko coraz gorzej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.