Ukrainę czeka bankructwo już w lipcu

Opublikowano: 26.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 680

Kierownictwo proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej wysłało do Kijowa nowe propozycje dotyczące poprawek do Konstytucji Ukrainy opracowane zgodnie z porozumieniami z Mińska, poinformował wysłannik DRL w grupie kontaktowej ds. Ukrainy Denis Puszylin. „DRL i ŁRL ponownie wysłały swoje propozycje stronie ukraińskiej, w szczególności przewodniczącemu Rady Najwyższej Władimirowi Grojsmanowi” — cytuje Doniecka Agencja Prasowa słowa Puszylina. „Pakiet dokumentów zawiera projekt zmian do Konstytucji Ukrainy opracowany przez DRL i ŁRL zgodnie z porozumieniami z Mińska, projekt specjalnej ustawy Ukrainy o wyborach lokalnych w Donbasie, projekt zmian do 10. artykułu ustawy o szczególnym porządku miejscowego samorządu” — powiedział Puszylin. Według Puszylina projekt poprawek do Konstytucji Ukrainy przygotowany przez Kijów „jest sprzeczny z ustaleniami mińskich porozumień”. Według niego w Doniecku byli „bardzo zaskoczeni” faktem, że Ukraina zamiast bezpośrednio angażować się w dialog z Donbasem przede wszystkim omawia zmiany w najważniejszym dokumencie kraju z zagranicznymi ekspertami.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował o groźbie wznowienia ciężkich walk na Ukrainie i wezwał wszystkie strony do pełnego wdrożenia porozumień z Mińska. „Konflikt na Ukrainie doprowadził już do śmierci sześciu tysięcy osób, naruszenia zawieszenia broni trwają i nadal istnieje groźba wznowienia ciężkich walk” — powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Ukraina-NATO na szczeblu ministrów obrony. „Najlepszą szansą dla pokoju jest pełne wdrożenie porozumień z Mińska. Wzywam wszystkie strony, aby to zrobić. Rosja ma szczególną odpowiedzialność w tym zakresie” — powiedział Stoltenberg. Informacje na temat naruszeń mińskich porozumień stale napływają z Donbasu. 12 czerwca DRL odnotowała we wsi Stepnoje przemieszczenie zakazanego przez Mińsk-2 sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy. 9 czerwca DRL oświadczyła, że broń kontrolowana przez Kijów pozostaje na pozycjach na linii frontu w Donbasie. Wcześniej rzeczniczka Ministerstwa Obrony Ukrainy Wiktoria Kusznir oświadczyła, że Siły Zbrojne Ukrainy odsunęły całą ciężką broń w Donbasie na uzgodnioną w porozumieniach z Mińska odległość.

„Nie możemy sobie pozwolić na obsługę tych długów, które zostały zaciągnięte w pierwszej kolejności w ciągu ostatnich trzech lat, a w tym czasie Ukraina otrzymała 40 miliardów dolarów i całkowita ilość środków potrzebnych do obsługi zagranicznego zadłużenia Ukrainy jest w rzeczywistości równa naszym wydatkom na cele wojskowe, 5% PKB wydajemy na bezpieczeństwo narodowe i obronę, a 5% musimy wydać na obsługę zewnętrznego i wewnętrznego długu Ukrainy” — powiedział w czwartek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na spotkaniu z przedstawicielami biznesu. Całkowity dług publiczny Ukrainy wynosi około 70 miliardów dolarów, z czego około 40 miliardów dolarów to dług zagraniczny. Rząd planował restrukturyzację 22-23 miliardów dolarów pożyczek udzielanych przez prywatnych wierzycieli, zaliczając do tej kwoty dług wobec Federacji Rosyjskiej z euroobligacji na 3 miliardy dolarów. Jednocześnie Kijów dzięki restrukturyzacji liczył na zaoszczędzenie w ciągu czterech latach 15,3 miliarda dolarów. Jednak komitet wierzycieli z funduszem Franklin Templeton na czele, który łączy posiadaczy 8,9 miliarda dolarów zadłużenia, nie chciał pójść na warunki Ukrainy.

Według analityków Goldman Sachs Ukrainę czeka bankructwo już w lipcu, informuje “Bloomberg”. Kraj, który zderzył się z kryzysem wypłacalności i płynności finansowej, prawdopodobnie nie będzie w stanie w przyszłym miesiącu dokonać płatności za obligacje i ostatecznie ogłosi bankructwo, mówią eksperci. „Ukraina nie będzie w stanie zrealizować płatności 24 lipca, a w rezultacie od tego momentu znajdzie się w stanie niewypłacalności” — pisze jeden z analityków firmy Andrew Matheny dodając, że z punktu widzenia Goldman Sachs wierzyciele nie przyjmą ostatniej propozycji Kijowa w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Wcześniej minister finansów Ukrainy Natalia Jareśko poinformowała, że wniosek ten zostanie omówiony w trójstronnym formacie z wierzycielami i przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego na spotkaniu w Waszyngtonie. Spotkanie odbędzie się od 29 czerwca do 3 lipca.

Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy do Rosji napłynęło ponad milion uchodźców z tego regionu; ich utrzymanie kosztowało budżet Federacji Rosyjskiej ponad 11 mld rubli (ponad 200 mln dolarów) – poinformował we wtorek dziennik “RBK”. Według szefa Federalnej Służby Migracyjnej Rosji (FMS) Konstantina Romodanowskiego tylko w okresie od czerwca do września 2014 roku na terytorium FR schroniło się pół miliona Ukraińców. W 2015 roku strumień uchodźców jest mniejszy, niemniej o azyl w Rosji codziennie występuje 500-600 obywateli Ukrainy. Taki napływ uchodźców Rosja przeżywa po raz pierwszy. Z danych FMS wynika, że w poprzednich pięciu latach – od 2008 do 2013 roku – o tymczasowy azyl w FR wystąpiło ok. 10 tys. osób. “RBK” podał, że na utrzymanie jednego uchodźcy w punktach tymczasowego pobytu rosyjski rząd przeznaczył 800 rubli (15 dolarów) dziennie. Uchodźcy nie otrzymują żadnej gotówki. Władze Rosji zapewniają im dach nad głową, wyżywienie i opiekę medyczną. Ułatwiły im też podejmowanie zatrudnienia – nie muszą występować o zgodę na pracę. Z badań FMS wynika, że według stanu z końca maja około 200 tys. uchodźców ze wschodu Ukrainy “twardo zdecydowało” o pozostaniu na zawsze w Rosji. Najwięcej spośród nich osiadło na Powołżu i Syberii w obwodach: samarskim, saratowskim, kemerowskim i nowosybirskim. Wielu udało się do Nieftiekamska, Błagowieszczeńska, Workuty, Kazania, Murmańska, Nachodki, Pietropawłowska Kamczackiego, Jakucka, Sarańska i Machaczkały.

Autorstwo: Sputnik (1-4), jkl (5)
Źródła: pl.SputnikNews.com, Lewica.pl
Kompilacja 5 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.