Ukraińcy z zagwarantowanymi miejscami na polskich uczelniach

Opublikowano: 14.07.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1692

UW to nie jedyna akademia, na której kandydaci z Ukrainy, w przeciwieństwie do Polaków, mają zagwarantowane miejsca.

Na Uniwersytecie Warszawskim na rok akademicki 2022/2023 przygotowano łącznie 2437 miejsc dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się z uczelni). Ponadto cudzoziemcy mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na Uniwersytecie Warszawskim w zwykłym trybie. Dotyczy to osób wszystkich narodowości. Oznacza to, że cudzoziemcy mają gwarantowaną dużą liczbę miejsc. Co więcej, nie jest to jedyna akademia, na której kandydaci z Ukrainy, a także inni obcokrajowcy, w przeciwieństwie do Polaków, mają zagwarantowane miejsca na studiach stacjonarnych. Portal Kresy.pl zapytał o tę kwestię największe polskie uczelnie.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim obowiązuje jeden limit przyjęć dla obywateli polskich i obcokrajowców. Uczelnia podaje: „W ramach tego limitu zostało wydzielone kilka osobnych miejsc na każdym kierunku, dla osób które w dniu 24 lutego 2022 r. były uczniami szkół działających na terytorium Ukrainy, nie posiadają wyników egzaminów końcowych i nie przystąpiły do egzaminu ZNO z uwagi na ich nieprzeprowadzanie w 2022 roku, ale uzyskają świadectwo o pełnym wykształceniu średnim lub posiadają wyniki testu NMT przeprowadzonego w 2022 r.”. Dodatkowo limity miejsc dla innych cudzoziemców na poszczególnych kierunkach wahają się od 5 do 40.

Jeśli chodzi o studia I stopnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, limit wynosi 35. Jeśli chodzi o studia magisterskie: 18. Na Politechnice Warszawskiej odpowiednie limity dla cudzoziemców zostały ustalone decyzją rektora. W zależności od kierunku są to od 0 do 3 miejsc. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu łączny limit przyjęć obcokrajowców na studia stacjonarne w roku akademickim 2022/2023 to 781 (studia I stopnia i jednolite magisterskie) oraz 564 (studia II stopnia). Na poszczególnych kierunkach od 0 do 30.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie uczelnie gwarantują cudzoziemcom miejsca na studiach. Należą do nich na przykład Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Śląski oraz krakowska AGH. Również Uniwersytet w Białymstoku pisze, że traktuje równo wszystkich kandydatów, bez względu na ich obywatelstwo.

Na podstawie: Kresy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sga 14.07.2022 11:29

    no to teraz beda psory i doktory miec kogo uwalac na semest 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.