Ukraińcy wykiwani przez USA

Opublikowano: 03.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1823

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyszedł ze spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu mocno rozczarowany: jego kraj kupuje za mało broni w Stanach, by dostać się do NATO, które właśnie przegrało swą ostatnią wojnę. Dawne obietnice Bidena rozpłynęły się w powietrzu, pozostała tylko darmowa, rutynowa wrogość do Rosji.

„Stany Zjednoczone pozostaną zdeterminowane w swym poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy wobec rosyjskiej agresji” – powiedział Biden Zełenskiemu, czyli to, co rządzący USA powtarzają od lat. To była jedyna deklaracja Bidena, z której Ukraińcy mogli się cieszyć, a i to nie za bardzo, bo nie poszły za tym żadne czyny, jeśli nie liczyć kolejnego, malutkiego kredytu (60 milionów dolarów) na kupno amerykańskiej broni. Amerykanie dali jednocześnie do zrozumienia, że mają dość sprzedawania „na zeszyt”. Nie mówił o tym Biden, tylko jego rzeczniczka Jen Psaki, która wymieniła liczne przeszkody – dojrzane właśnie wyraźnie przez waszyngtońską administrację – na drodze Ukrainy do NATO. Główne: niestety na Ukrainie leży „modernizacja sektora wojskowego” (b. słabe kupno broni w USA) i przyczyna kupowania „na zeszyt” – „brak wzrostu gospodarczego”.

A biedny Zełenski chciał już rozmawiać o „kalendarzu” przyjęcia Ukrainy do NATO. W razie otwartego konfliktu zbrojnego Ukrainy z Rosją zmusiłoby to kraje NATO do udziału w wojnie, co w tej chwili jest bardzo niemodne i napotyka sprzeciw większości członków tej organizacji. Podobnie Biden odpowiedział „nie” na prośbę Zełenskiego, by nałożyć dodatkowe sankcje i powstrzymać budowę rurociągu Nord Stream II z Rosji do Niemiec. Rurociąg ten pozbawi Ukrainę 1,5 miliarda dolarów rocznie – chodzi o opłaty za dotychczasowy tranzyt paliw z Rosji, jak i narzędzia nacisku politycznego. Biden odrzekł, że budowa rurociągu jest już zbyt zaawansowana, żeby coś zrobić, i że Niemcy obiecały mu poparcie dla „bezpieczeństwa energetycznego” Ukrainy, co Zełenski przyjął z widocznym sceptycyzmem.

Biden pouczył przy okazji Zełenskiego, że powinien przede wszystkim walczyć z korupcją, która zawładnęła jego krajem. Dzieje się tak, od kiedy u jego boku stoją Stany Zjednoczone i konkretnie Partia Demokratyczna Bidena, która wydała miliardy dolarów amerykańskich podatników na zmianę systemu gospodarczego i politycznego Ukrainy. Teraz obie strony są rozczarowane. Zełenski wyszedł z Białego Domu poklepany po plecach i z obietnicą jałmużny na trochę granatników.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 03.09.2021 22:51

    Jak mówił F.Kiepski – “Wam się dopiero otworzą oczy jak mi się zamkną”. Szczęśliwi ci, którzy widzą za życia co się dzieje i potrafią z tego wyciągnąć należyte wnioski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.