Ukraińcy wyjeżdżają z Polski za lepszym socjalem

Opublikowano: 25.09.2023 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1687

Coraz więcej Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, opuszcza nasz kraj. Nie wracają jednak do ojczyzny, lecz jadą tam, gdzie są lepsze świadczenia socjalne. Głównie do Niemiec.

Jak wynika z danych prezentowanych przez portal „Obozrevatel”, które przytacza Polsat News, w ostatnim roku Polskę na stałe opuściło nawet 350 tysięcy obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość z nich, głównie za namową rodziny i krewnych, wyjechała do Niemiec.

Powód? Okazuje się, że chodzi przede wszystkim o świadczenia socjalne. Taki powód przeprowadzki z Polski do Niemiec wskazało aż 42 proc. Ukraińców. Rodzina z dwójką dzieci może tam bowiem liczyć na „darmowe” 1700 euro miesięcznie.

W przybliżeniu tylko co czwarty (27 proc.) obywatel Ukrainy jako powód wyjazdu do Niemiec wskazał możliwość wyższych zarobków. Wygląda na to, że tak odpowiedziała zdecydowana większość chcących pracować. Okazuje się bowiem, że tylko 31 proc. uchodźców z Ukrainy, którzy najpierw osiedlili się w Polsce, a po jakimś czasie wyjechali do Niemiec, podjęło pracę nad Renem.

Trzecia najczęstsza przyczyna wymienianą jako powód przeprowadzki do Niemiec to możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach integracyjnych czy językowych.

O ile na początku wojny Ukraińcy nie wyjeżdżali tak chętnie do Niemiec, tak teraz trend ten stał się dominujący. Według niektórych szacunków, za kilka miesięcy obywatele Ukrainy mogą stać się największą grupą obcokrajowców w Niemczech.

Z badań wynika ponadto, że co ósmy ukraiński uchodźca jest w stanie, żyjąc w Niemczech, odkładać 1000 euro miesięcznie.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Polsat News
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kufel10 25.09.2023 12:28

    Sporo tych darów które im fundowaliście byłą później sprzedawana np na OLX. Ilu tutaj obecnych miało “flagi” w profilowym, proszę przypomnieć? A Mazurek Dąbrowskiego znają te osoby czy tylko drogę do biedronki?

  2. emigrant001 26.09.2023 01:05

    Polak przed szkodą i po szkodzie głupi:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.