Ukraińcy uderzą w polskich producentów drobiu

Opublikowano: 19.03.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1940

Komisja Europejska porozumiała się z Ukrainą, dlatego nasz wschodni sąsiad dostanie zgodę Unii Europejskiej na wwóz na jej terytorium kilkudziesięciu tysięcy ton nieoclonego drobiu. Dzięki temu państwa unijne otrzymają stały dopływ ukraińskich produktów, a to będzie niekorzystne dla polskich firm będących największymi producentami tego typu mięsa w całej Unii.

Rzecznik KE Daniel Rosario potwierdził w rozmowie z radiem RMF FM, że jego instytucja zawarła wstępne porozumienie z państwem ukraińskim na temat wwozu na unijne terytorium blisko 50 tys. ton drobiu. Choć jest on produktem spoza UE to nie zostanie jednak oclony, zaś jest to możliwe dzięki nieprecyzyjnym zapisom zawartym w umowie o wolnym handlu (DCFTA) zawartą pomiędzy Unią a Ukrainą.

Jeden z ukraińskich oligarchów i potentat drobiowy wykorzystał więc lukę zgodnie z którą bezcłowy import „chodliwego” fileta czy nóżki z kurczaka został ograniczony bezcłowymi kotwami, ale nie objęły one jednak „niestandardowych kawałków mięsa”, czyli pozostałych jego części. Ukraińcy pozostawili więc w filecie kurczaka kość strzałkową, stąd też był on klasyfikowany jako „pozostałe części” i trafiał na unijny rynek bez żadnych ograniczeń.

Unijno-ukraińska umowa najbardziej uderzy w polskich producentów, którzy są liderem unijnych statystyk dotyczących dostarczania drobiu. Już od roku alarmowali oni w tej sprawie, lecz ostatecznie rządzący wyrazili zgodę na zwiększenie kwoty importowej w celu ograniczenia „kreatywnego” bezcłowego importu. Ten mógłby tymczasem zwiększać się z każdym rokiem niemal bez żadnej kontroli.

Na podstawie: Interia.pl
Zdjęcie: cicitony (CC0)
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawid
Użytkownik
Dawid

no powiem szczerze, że masakra jest to co się dzieje z tą Polską i co robi PIS, naprawdę miałem ich za średnią partię, ale dużo lepszą od PO, ale teraz wychodzi, że PO = PIS, oni nie powinni w ogóle zostać dopuszczeni do władzy, ale wiecie co jest najgorsze, że przy najbliższych wyborach ludzie znowu pójdą głosować na PIS albo PO. Kiedyś fajny artykuł czytałem, że rządzą nami zdrajcy narodu, tchórze, ludzie którzy nakradną ile się da, a jak się już to wszystko posypie to wyjadą sobie na ciepłe kraje i będą się śmiać i pić drinki, tylko na razie tego nie muszą robić bo Polscy obywatele ich finansują i utrzymują. Ogólnie dramat, coraz gorzej to wygląda, coraz bardziej niszczy się Polską gospodarkę i Polskę, coraz więcej się rozkrada z tego Państwa. Żadna partia nie chce dźwignąć tej gospodarki tylko ją coraz bardziej wydoić. Może dlatego, że już nie da się nic zrobić? Polacy mają robić na gospodarki Niemiec i Francji i już tak jest wszystko zaklepane (umowy itd.), posprzedawane, że żadna partia nie jest w stanie z tym nic zrobić? Może nasze Państwo już nie istnieje?

marcinuk
Użytkownik
marcinuk

Zgadzam sie Dawid z Toba, ale zawsze istnieje alternatywna. Polecam zapoznac sie z programem Ruchu 11 listopada. Oni wydaja sie ostatnio nadzieja dla nas.