Ukraińcy pracujący zdalnie nie zapłacą podatku

Opublikowano: 04.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1309

Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na rezygnację z poboru podatków od Ukraińców pracujących zdalnie dla ukraińskich przedsiębiorców. Zgodnie z prawem uchodźcy przybyli do naszego kraju po 24 lutego powinni do 20 września złożyć polskie zeznania podatkowe, ale ostatecznie nie będą musieli odprowadzić daniny w Polsce.

Portal Money.pl w artykule dotyczącym opodatkowania Ukraińców przytacza historię kilku kobiet, które w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę przybyło na polskie terytorium. Każda z nich w związku z wyjazdem nie zrezygnowała z pracy dla ukraińskich firm, chociaż nie oferują one zbyt wysokich zarobków zwłaszcza w stosunku do kosztów życia w Polsce.

Ukrainki według obecnych przepisów wykonywały swoją pracę zdalną w sposób nielegalny. Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju nie odnosi się do tej kwestii, dlatego wobec przybyszy zza wschodniej granicy powinno zastosować się ustawę o promocji zatrudnienia.

Zgodnie z jej zapisami, Ukraińcy pracujący w sposób zdalny dłużej niż przez 30 dni powinny otrzymać zezwolenie na pracę typu E. Money.pl informuje tymczasem, że żadna z jego rozmówczyń nie posiada takiego dokumentu. Tym samym najpóźniej do 20 września muszą one rozliczyć się z podatku dochodowego ze skarbówką.

Okazuje się jednak, że ukraińscy obywatele pracujący dla firm ze swojego kraju nie będą musieli tego uczynić. Rząd postanowił dać im możliwość wyboru w jaki sposób zamierzają się rozliczyć. W ten sposób Polska zrzekła się poboru podatków od uchodźców na rzecz Ukrainy.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

19

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.