Ukraińcy nie ratują systemu emerytalnego

Opublikowano: 16.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 566

Zwolennicy masowego napływu imigrantów do naszego kraju twierdzą, że jedną z głównych zalet takiej polityki jest rzekome ratowanie przez obcokrajowców polskiego systemu emerytalnego. Z tezą tą polemizuje jednak profesor Gertruda Uścińska, czyli obecna prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która zauważa rosnącą liczbę świadczeń wypłacanych cudzoziemcom przebywającym w Polsce.

Uścińska udzieliła wywiadu portalowi Money.pl, odnosząc się przede wszystkim do danych dotyczących liczby obcokrajowców odprowadzających składki emerytalne na rzecz ZUS-u. Okazuje się, że pod koniec maja bieżącego roku zarejestrowanych przez tę instytucję było blisko 628 tys. cudzoziemców (w przeważającej liczbie Ukraińców), a więc o 58 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Imigranci zgromadzili przy tym na swoich subkontach emerytalnych blisko 13,7 mld złotych.

Wspomniana kwota jest jednak relatywnie niewielka, ponieważ stanowi zaledwie pół procent wszystkich środków zaksięgowanych przez ZUS. Dziennikarz Money.pl stwierdził, że nie jest to duża liczba, gdy tymczasem powszechnie uważa się obcokrajowców za ratunek dla polskiego systemu emerytalnego, z czym Uścińska zdecydowanie polemizuje.

Szefowa ZUS podkreśla, że blisko 200 tys. ukraińskich pracowników to osoby młode, lecz płacone przez nich składki już teraz tworzą zobowiązania po stronie tej instytucji. Tylko w grudniu ubiegłego roku wypłaciła ona bowiem blisko 7 mln zł na około 6 tys. świadczeń emerytalno-rentowych, a dodatkowo pieniądze z tytułu zasiłków chorobowych i macierzyńskich trafiły do blisko 31 tys. obcokrajowców.

Dodatkowo odprowadzili oni blisko 300 mln złotych na ubezpieczenia zdrowotne, jednocześnie pobierając z tytułu tych świadczeń blisko połowę tej kwoty. Ponadto według Uścińskiej zakładanie rodzin przez ukraińskich pracowników będzie powodować zwiększenie wydatków na zasiłki macierzyńskie, nie wspominając już o przyszłych emeryturach, które będą musiały zostać wypłacone między innymi obywatelom Ukrainy.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Balcer 16.07.2019 19:24

    Porównanie składek z 2 lat pracy około 1,5mln Ukraińców do składek z całego życia (nawet 40 lat pracy) około 25 mln Polaków musiało dać 0,5%. W dalszej części pani profesor narzeka, że na świadczenia zdrowotne Ukraińców musi wydać połowę tego co od nich wpływa … czyli to też wielki zysk. Dalej pani przypomina, że kiedyś będzie trzeba wypłacać Ukraińcom emerytury … ale przecież wypłacane będą w PLN, która to waluta mocniej traci na wartości niż podaje, na podstawie wybiórczego koszyka, nieomylny GUS.

  2. MasaKalambura 16.07.2019 19:37

    Wielka łaska, ZUS bierze to ma oddać. Tak to działa.

  3. mr_craftsman 16.07.2019 22:44

    Zkonsumowanie aż 50% wpłaconych składek zdrowotnych, to jest bardzo dużo.
    Ludzie w Polsce ponad 80% wydawanych na siebie swoich składek, wydają w ciągu ostatnich 2 lat życia.
    Czyli przez resztę życia chorują relatywnie mało, gdyż wydają jedynie 20% składek.

    Ukraińcy – podobno w większości młodzi – wydają 50% składek. Czyli 2,5 raza więcej niż Polacy.
    Oczywiście – być może ten stosunek się zmieni, gdy będą wpłacać dłużej. A może nie, skoro już teraz wydają więcej, niż przeciętny Polak.

    Może jest tak, że służba zdrowia na Ukrainie jest tak słaba, że lepiej przyjechać się podleczyć do Polski. Wystarczy się fikcyjnie (czy nawet naprawdę) się gdzieś zatrudnić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.