Ukraińcy mogą otrzymać pieniądze z „rodzinnego kapitału opiekuńczego”

Opublikowano: 24.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2277

Przyznanie ukraińskim uchodźcom numeru PESEL i polskiego rachunku bankowego pozwala im na dostęp do szeregu świadczeń społecznych. Kolejnym z nich jest „rodzinny kapitał opiekuńczy”, przyznawany na dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Ukraińcy mogą więc otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko.

Złożenie wniosku o wypłatę wspomnianego świadczenia możliwe jest dzięki posiadaniu polski numer PESEL rodzica i jego dziecka, na które zamierza otrzymać pieniądze, adres e-mail, polski numer telefonu oraz numer polskiego rachunku bankowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

„Rodzinny kapitał opiekuńczy” przysługuje drugiemu i każdemu kolejnemu dziecku, w wieku pomiędzy 12. a 35. miesiącem życia. W ramach świadczenia można otrzymać łącznie 12 tys. złotych. Każdy może przy tym zdecydować, czy chce otrzymywać 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy jednak 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

ZUS ułatwiając dostęp do świadczenia udostępnił nawet specjalny wniosek w języku ukraińskim. Już wcześniej zaczęto natomiast wypłacać pieniądze w ramach programu 500 plus na każde dziecko, dopóki obywatel Ukrainy przebywa na terenie naszego kraju.

Na podstawie: Bankier.pl, Wprost.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. xmariox 24.04.2022 15:34

  Jeszcze trochę i papieru do drukowania banknotów zabraknie. No chyba że Jarek z Mateuszem znaleźli złoty pociąg.

 2. andi170 24.04.2022 19:02

  Ten nierząd na czele z pinokiem jest już całkiem pop….lony.Polacy powinni ich wyciąc wraz z tą całą ,,opozycją” która ich wspiera w sprawie rozwalenia Polski i służalczości banderowcom.Jawna zdrada narodu i stanu.

 3. BANDZIORkaq 24.04.2022 20:18

  A gdzie są taśmy z afery podkarpackiej? Na upierdlinie.

 4. fso1500 24.04.2022 21:29

  Dla mnie Polska nie istnieje od dawna. Szkoda.

 5. Kaczor3333 25.04.2022 09:42

  A Ja mogę każdego napotkanego z Ukrainy jeszcze w tyłek całować. Aby czuli się jeszcze lepiej w Polsce.

 6. pecefau 25.04.2022 11:35

  No z tym 500+ to lekka przesada, ale przecież NIN i konto w banku to my też bez problemu mogliśmy sobie wyrabiać wyjeżdżając do UK.

 7. polach 25.04.2022 16:32

  @andi170
  “Jawna zdrada narodu i stanu” jest odkąd wiem co to jest NIErząd Warszawski, ale ludzie się ockną może gdy nie będzie co jeść a u nich nadal będą mieszkać przesiedleńcy z UA albo już sami bo ich nierząd nakarmi bo kimś muszą zarządzać..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.