Ukraińcy mają dostać polskie numery PESEL

Opublikowano: 06.03.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1629

W rządowym projekcie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy znajdzie się zapis nadający im polskie numery PESEL. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik twierdzi, że takie rozwiązanie pozwoli Ukraińcom głównie na dostęp do usług cyfrowych oferowanych im przez administrację państwową.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie w przyszłym tygodniu do Sejmu specjalnej ustawy dotyczącej pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym. Jest ona procedowania obecnie przez rząd, a według informacji przekazanych przez wiceszefa MSWiA, jednym z jej elementów będzie przyznanie możliwości nadania obywatelom Ukrainy numerów PESEL.

Według Wąsika „chodzi o techniczny numer”, a nie samo polskie obywatelstwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukraińcy będą „mogli robić większość rzeczy, które są tu potrzebne, żeby mogli mieć dostęp do usług cyfrowych”. Chodzi głównie o skierowaną do nich pomoc w kwestiach otrzymania świadczeń społecznych, rynku pracy czy edukacji ich dzieci.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że nadanie numeru PESEL ukraińskim obywatelom przebywającym w Polsce jest wsłuchaniem się rządzących w głosy napływające od lewicowo-liberalnej opozycji. Poza tym za tym rozwiązaniem lobbować mieli polscy samorządowcy.

Na podstawie: PolsatNews.pl, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bboyprezes 06.03.2022 12:25

    Czyli już niedługo koszty życia razy dwa a pensje jeszcze w dół bo duża konkurencja na rynku?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.