Ukraińcy machali flagami OUN-UPA na meczu z Polakami

Opublikowano: 10.10.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1856

Wczoraj we Lwowie został rozegrany mecz w rugby w ramach europejskiego turnieju Rugby XV (Rugby Union, 15-osobowe) o puchar mężczyzn 2021-2022 między drużynami z Polski i Ukrainy.

Polska po raz pierwszy w historii wygrała na wyjeździe w rugby z Ukrainą (27:24), ale chyba większą uwagę zwróciła grupa ukraińskich kibiców, która na trybunach wymachiwała czarno-czerwonymi flagami OUN-UPA. Tuż pod trybuną wywieszono transparent w kolorach ukraińskiej flagi z ogromnym napisem – „Zakerzonie”, a pod nim nazwy miast Przemyśl, Jarosław i Chełm w języku ukraińskim, z herbem Ukrainy i złotym lwem w koronie na błękitnym tle. Termin „Zakerzonie” obejmuje część obszaru obecnego województwa podkarpackiego oraz części województwa małopolskiego i lubelskiego.

7 października służba prasowa lwowskiej rady miejskiej ogłosiła, że 2022 rok na terenie obwodu lwowskiego na Ukrainie będzie rokiem Ukraińskiej Armii Powstańczej. W 2022 roku minie 80. rocznica powstania organizacji. Ponadto, w lipcu grupa deputowanych Rady Najwyższej zaproponowała uczczenie 80. rocznicy powstania UPA na szczeblu państwowym i zaapelowała do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadanie Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi tytułu bohaterów kraju. Również w tym roku władze Tarnopola zdecydowały, że miejscowy stadion będzie nosił imię dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest corocznie w Polsce 11 lipca. Został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Poświęcony jest pamięci wszystkich ofiar masakry: Polaków na Wołyniu, na Polesiu, Lublinie i Wschodniej Galicji zamordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA), Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz 14. Dywizję Grenadierów Waffen SS (1 ukraińska) podczas II wojny światowej. W trakcie „kampanii” przeprowadzania czystek na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków. Akcją dowodzili znani ukraińscy nacjonaliści Stepan Bandera i Roman Szuchewycz.

Kwestia interpretowania Rzezi Wołyńskiej, a także stosunek do przywódców ukraińskich nacjonalistów z czasów OUN-UPA, jest jedną z najtrudniejszych kwestii w stosunkach między Polską a Ukrainą. Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości potępiło zbrodnię wołyńską, ale jednocześnie nie zgadza się, by była ona wykorzystywana w sprawach politycznych. Hasło Ukraińskiej Powstańczej Armii (OUN-UPA) to „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”. W 2014 roku zyskało ono popularność na Ukrainie, a następnie stało się oficjalnym powitaniem – m.in. w wojsku i w policji. Budzi to krytykę wśród części opinii publicznej, która apeluje, by nie zapominano o okrucieństwach nazistowskich koalicjantów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.