Ukraińcy donoszą na rosyjskojęzycznych obywateli

Opublikowano: 14.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 863

Ukraińcy zaczęli donosić na swoich rosyjskojęzycznych rodaków. W ciągu ostatniego miesiąca wpłynęło ponad 600 skarg na używanie języka rosyjskiego – poinformował rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremen na „Facebooku”.

Najwięcej skarg do rzecznika językowego wpłynęło od mieszkańców Kijowa i obwodu kijowskiego.

Ponad 120 Ukraińców skarżyło się na naruszenia praw, przeszkody i ograniczenia w używaniu języka państwowego w sektorze usług. Kolejnych 281 skarg dotyczy braku ukraińskiej wersji językowej na portalach świadczących usługi i w sklepach internetowych.

Kremen otrzymał również skargi na używanie języka rosyjskiego przez radnych w Mikołajowie, Odessie, Dnieprze i Zaporożu. Ukraińcy skarżyli się również na naruszenia przepisów językowych w sferze edukacji.

Na Ukrainie od 16 stycznia obowiązuje zakaz używania w sferze usług języka rosyjskiego. Wszyscy usługodawcy, niezależnie od formy własności, są zobowiązani do obsługi konsumentów i udzielania informacji o towarach i usługach wyłącznie w języku ukraińskim. Tylko na życzenie klient może zostać obsłużony w innym języku, akceptowanym przez obie strony.

W marcu ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „O pełnym średnim wykształceniu ogólnym”, która zlikwidowała szkoły rosyjskojęzyczne w kraju od 1 września 2020 roku. W przypadku uczniów z rodzin rosyjskojęzycznych od piątej klasy co najmniej 80 procent przedmiotów musi być w języku ukraińskim. Programy kształcenia w języku rosyjskim zostały wycofane.

16 lipca 2019 roku na Ukrainie weszła w życie ustawa „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”, opracowana przez rząd prezydenta Petra Poroszenki. Zgodnie z dokumentem język ukraiński stał się obowiązkowy dla organów państwowych i samorządowych, instytucji edukacyjnych, szpitali i sektora usług.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o