Ukraińcy będą głosować w wyborach samorządowych?

Opublikowano: 13.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3449

W Sejmie zaczęła się dyskusja nad tym, czy w polskich wyborach samorządowych mogą głosować osoby spoza UE i Wielkiej Brytanii. Głównie chodzi o ukraińskich uchodźców i imigrantów.

„Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat” – mówi art. 62 ust. 1 Konstytucji RP.

Obecnie w polskich wyborach samorządowych mogą głosować nie-Polacy, jeśli są obywatelami Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii.

Wynika to z prawa unijnego, choć gdy ta zmiana była wprowadzana w Polsce, to budziła spore kontrowersje i zastanawiano się, czy nie łamie się w ten sposób Konstytucji.

Ostatecznie eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgodności z Konstytucją przepisu Traktatu Akcesyjnego mówiącego o prawie obywateli Unii Europejskiej do głosowania na poziomie lokalnym w krajach członkowskich UE – stwierdzili, że nieuzasadniony jest zarzut, iż „prawa obywatelskie zagwarantowane w Konstytucji dla obywateli polskich (…) są bezprawnie rozciągane na inne osoby, przez co ogranicza się prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji”, bo fakt, że polski obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie jakieś prawo, nie oznacza, że nie można tym prawem objąć innych osób.

Teraz, przy okazji nowych wyborów samorządowych, znów pojawiają się pomysły, by po raz kolejny rozszerzyć grupę osób, które mogą oddawać głosy, o obywateli spoza UE i Wielkiej Brytanii.

Związek Ukraińców w Polsce podjął starania o to, by ukraińscy uchodźcy w Polsce mogli głosować w wyborach samorządowych.

„Dziś Ukraińcy nie mają praw wyborczych w Polsce, ale UE nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom w wyborach lokalnych. Uchodźcy z Ukrainy do 30 czerwca tego roku będą mogli korzystać z ułatwień m.in. w osiedlaniu się, podejmowaniu pracy i uzyskiwaniu świadczeń socjalnych w Polsce” – pisze rp.pl.

Sprawa na ten moment budzi spore kontrowersje, ale nie oznacza to, że nie ma swoich zwolenników w Sejmie. Za umożliwienia głosowania Ukraińcom optuje Lewica.

Przez jakiś czas w Internecie można było przeczytać, że Ukraińcy będą mogli głosować w polskich wyborach, bo przyznawano im numery PESEL. Jest to jednak fejk nius. PESEL uprawnia m.in. do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie do wzięcia udziału w wyborach.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Rp.pl, „Dziennik Prawny”, BiuletynmIgracyjny.uw.edu.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. LichoNiespi 13.02.2024 14:47

  Dopuscic banderowcow do glosowania w Polsce a skonczy sie tym ze w powiatach polskich banderowcy przeglosujom azeby jezyk banderowski byl oficjalnym 2 jezykiem w Polsce, a potem przeglosujom azeby w Polsce powiaty mialy…..i polskie powiaty stanom sie wlasnosciom bandrowcow.

 2. Kazma 13.02.2024 18:59

  Polacy pozwolą już nawet nie na rozbiór Polski ale Jej całkowite unicestwienie. Bardzo to tragiczne, ale świat dalej będzie się toczył.

 3. replikant3d 13.02.2024 20:26

  Będą próbować do skutku….mamy przerąbane…

 4. emigrant001 13.02.2024 22:34

  tak wybraliście

 5. rozrabiaka 13.02.2024 22:42

  Polacy też mają takie prawo za granicą w UE. Z tego co mi wiadomo ukr jest traktowana na tych samych warunkach(NATO, UE i szengen- w niektórych przypadkach)

 6. emigrant001 14.02.2024 09:17

  upadlina to nie EU, tak przypominam:)

 7. rozrabiaka 14.02.2024 09:45

  Ja przypominam, że nikt nie dostaje takiego dofinansowania z unii jak ukr.dodatkowo swobodny transport po unii europejskiej

 8. emigrant001 14.02.2024 09:49

  jak to ci pomoże rozwinąć zwoje mózgowe to może warto:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.