Ukraina zakaże używania słów „Rosja” i „Ruś”?

Opublikowano: 08.07.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 735

Pomimo wniosków obserwatorów pod adresem szefa Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKK) ze strony ukraińskiej i dowództwa operacji specjalnej w Donbasie, członkowie Prawego Sektora nadal odmawiają pracownikom misji OBWE wstępu twierdząc, że nie podporządkują się rozkazom ukraińskiej armii.

Przedstawiciele ekstremistycznego Prawego Sektora zatrzymali obserwatorów specjalnej misji monitoringowej OBWE w miejscowości Awdiejewka i odmówili im wstępu do punktu obserwacyjnego Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji — czytamy w opublikowanym wczoraj raporcie mediów. „W Awdiejewce członkowie Prawego Sektora zostali zatrzymani (przez pracowników Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji) i nie wpuszczeni do punktu obserwacyjnego Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji. Pomimo wniosków pod adresem generał-majora ukraińskiej armii, szefa Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji ze strony ukraińskiej oraz dowództwa operacji antyterrorystycznej, uzbrojeni ludzie nadal odmawiają wstępu. Twierdzą, że mają własne zadania i nie podporządkują się rozkazom ukraińskiej armii” — czytamy w raporcie.

Prawy Sektor to ukraińskie zjednoczenie radykalnych organizacji nacjonalistycznych. W styczniu i lutym 2014 roku jego członkowie uczestniczyli w starciach z policją i zajęciu budynków administracyjnych, a od kwietnia — w tłumieniu akcji protestacyjnych na wschodzie Ukrainy.

Tymczasem deputowani do Rady Najwyższej proponują wprowadzenie na Ukrainie zakazu używania terminów „Rosja” i „Ruś” przy określeniu współczesnego terytorium Federacji Rosyjskiej; naruszenie będzie karane pozbawieniem wolności na okres 12 lat. Z odpowiednią inicjatywą wystąpił deputowany z ramienia Ukraińskiej Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Projekt ustawy został przekazany do Rady jeszcze w ubiegłym tygodniu, lecz o jego szczegółach poinformowano dopiero wczoraj.

Proponuje się wprowadzenie zakazu wykorzystywania terminów w oficjalnych dokumentach organów władzy państwowej, w publicznych wystąpieniach urzędników, przy przekazywaniu wszelkich informacji i tworzeniu materiałów informacyjnych o Rosji przez media i agencje informacyjne; w ogłoszeniach, reklamie, na szyldach, drogowskazach a także w innych sferach, gdzie używa się oficjalnej nazwy „Federacja Rosyjska”. W projekcie ustawy czytamy, że nazwy „Rosja” i/lub „Ruś” to historyczne nazwy terytorium, na którym znajduje się współczesna Ukraina, a jej wykorzystanie w charakterze oficjalnego synonimu Federacji Rosyjskiej agresywnie przypomina obywatelom Ukrainy o „tymczasowym charakterze” ukraińskiej państwowości. Kijów uważa, że stanowi to targnięcie się na suwerenność Ukrainy.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.