Ukraina zaczyna wielką prywatyzację

Opublikowano: 08.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1397

Parlament Ukrainy przyjął pod koniec lipca ustawę pozwalającą na masową prywatyzację tamtejszych przedsiębiorstw państwowych. Weźmie w niej udział każdy z regionów tego kraju, a obejmie ona blisko 420 przedsiębiorstw. Od dłuższego czasu na rozpoczęcie masowej wyprzedaży publicznego majątku nalegał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Przeprowadzenie prywatyzacji od początku swojej kadencji zapowiadał prezydent Wołodymyr Zełenski. Początkowo prywatnym podmiotom sprzedano przede wszystkim ziemię, natomiast w związku z rosyjską agresją wstrzymano dalszą sprzedaż państwowych aktywów. Pod koniec lipca Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła jednak przepisy pozwalające na jej wznowienie.

Ogółem pod młotek pójdzie blisko 420 państwowych przedsiębiorstw, a docelowo tylko około 100 ma wciąż pozostać w rękach ukraińskiego skarbu państwa. W pierwszej kolejności sprywatyzowane mają zostać piekarnie i gorzelnie, aby w ten sposób rozwiązać problem z trudnym obecnie do wyeksportowania zbożem.

Wznowienie całego procesu ma nastąpić 1 września. Szacuje się, że prywatyzowany majątek państwowy wart jest około 2,9 mld ukraińskich hrywien.

Od kilku lat na wyprzedaż majątku narodowego przez Ukrainę naciskał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Właśnie od tego uzależniał on przekazanie naszemu wschodniemu sąsiadowi kolejnych miliardów dolarów pomocy.

Na podstawie: Ukrinform.info, Money.pl, Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

15

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Rhumek 08.08.2022 13:35

  Pytanko tylko czy Rosjanie będą respektować ,,akty własności,, sprywatyzowanych firm. Mam wątpliwości. Morawiecki tez wtopi ? 🙂

 2. pikpok 08.08.2022 16:30

  Zełenski to człowiek kołomojskiego,więc pewnie on i jego pobratymcy powiększą swoje majątki.

 3. woma123 08.08.2022 23:42

  HI

  Podobnie jak u nas po “przemianach ustrojowych” (to jak widać dziś tylko iluzja przemian) rozsprzedają majątek narodowy za bezcen zachodniemu kapitałowi, który bardzo chętnie kupi kopalnię, hutę czy fabrykę za dziesiąta, a może nawet (jak pokazują przykłady z naszego kraju) setną część wartości.

  Kto wygra? Saros, Gates, Rotschild i im podobni. A naród Ukraiński co zyska? A kogo obchodzi naród Ukraiński. Podobnie jak nikogo z ówczesnych władz nie obchodził naród Polski tylko stopień wypchania własnej portmonetki! I to zarówno ze strony protoplastów że tak powiem PIS’dy jak i PO’pisdy (że nie wspomnę SLD’isdy czy PSL’isdy). Wszyscy oni są warci tylko i wyłącznie pogardy, którą szczerze do nich odczuwam (jako osoba biorąca aktywny udział w wydarzeniach roku ’81).

  BRZYDZĘ SIĘ WAMI WSZYSTKIMI! WSZYSTKIMI!!!

  DuDuS

 4. MasaKalambura 09.08.2022 01:25

  A ja na odwrót, bo pogarda nie jest dobrym paliwem dla Najdalszej Podróży, nie utrzymuję w sercu pogardy.

  I resztki gniewu pozbywam się w swych modlitwach.

  Nie jest dobrze planować Nieskończoność pozostawiając dług.

  Życzyłbym sobie i nam wszystkim spokoju w planach i w nadziejach. Światła z Najlepszego z Miejsc.

  Ludzkość zapomniała jak wygląda Światłość wszystkich nas stale powołująca do życia.

  Życzyłbym sobie ludzkości stale w to Światło zapatrzonych oczyma Duszy.

  Ruah oglądane przez Naws.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.