Ukraina rozpoczyna budowę wielkiej floty dronów wojennych

Opublikowano: 15.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1303

W czasie wojny a Ukrainie wszystkie informacje i opinie na jej temat mogą zawierać treści korzystne dla Ukrainy lub Rosji, trudne do weryfikacji z powodu masowej produkcji propagandy i fałszywych informacji przez obie strony konfliktu i ich sojuszników. Portal „Wolne Media” stara się w tych trudnych dla niezależnych mediów czasach zachować wolność słowa, zdrowy rozsądek i obiektywizm. Portal nie popiera wojny napastniczej Rosji, tak jak wcześniej nie popierał wojen napastniczych USA.

Udany atak Ukrainy na port w Sewastopolu 29 października zapoczątkował kampanię mającą na celu stworzenie setek bezzałogowych dronów morskich zdolnych do dokładnego śledzenia lub atakowania wrogich okrętów wojennych i portów z daleka.

Bezzałogowe drony Marynarki Wojennej Ukrainy rozpoczęły 29 października ataki na rosyjskie okręty, wszystkie były bezzałogowe. Według różnych źródeł uszkodzonych zostało do trzech rosyjskich okrętów, w tym obecny okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Admirał Makarow. Był to też pierwszy taki atak w wojnie, w którym brały udział wyłącznie pojazdy bezzałogowe (dodatkowo doszło do ataku dronów z powietrza). Dzięki tej operacji wojskowej Rosja straciła przewagę na wodzie.

Na wezwanie prezydenta Ukraina zaczyna gromadzić pierwszą na świecie flotę morskich dronów, a kraj początkowo planuje zbudować sto takich szybkich łodzi bezzałogowych. Statek znaleziony we wrześniu u wybrzeży Krymu jest bardzo podobny do tego przedstawionego na stronie szukającej datków na budowę dronów.

Bezzałogowa łódź znaleziona na Krymie pod koniec września mogła być tą samą, której użyto do ataku na port w Sewastopolu 29 października. Spekulacje na temat szczegółów łodzi zostały opublikowane na „Twitterze” przez eksperta ds. łodzi podwodnych HI Stattona. Planuje się, że flota dronów będzie szybko i mobilnie chronić granicę morską Ukrainy i pokojowe miasta przed pociskami manewrującymi wystrzelonymi z okrętów wojsk rosyjskich. Drony powinny również oczyszczać szlak morski dla statków cywilnych, zwłaszcza szlak morski dla statków przewożących zboże.

Okręty Marynarki Wojennej mogą również uczestniczyć w rozpoznaniu morskim dalekiego zasięgu i ochronie wybrzeża, eskorcie i wsparciu tradycyjnej floty, eskorcie statków handlowych, poszukiwaniu celów do ostrzału artyleryjskiego oraz zwalczaniu desantu.

Wielozadaniowe bezzałogowe okręty podwodne na powierzchni są unikalnym osiągnięciem Ukrainy.

Specyfikacje ukraińskich dronów morskich:

– długość: 5,5 metra

– waga: do 1000 kg

– zasięg: do 400 km

– żywotność baterii: do 60 godzin

– masa sprzętu bojowego: do 200 kg

– maksymalna prędkość: 80 km/h

– nawigacja: GNSS (nieznany system), inercyjna, wizualna

Produkcja jednego drona ma kosztować prawie 240 tys. euro. Przy wpłacie co najmniej takiej kwoty dron zostanie nazwany zgodnie z życzeniem darczyńcy. Filmy z ataków dronów z 29 października również stały się bardzo popularne, pokazując pojazdy bojowe zbliżające się do rosyjskich okrętów wojennych w Sewastopolu, gdy dron zostaje ostrzelany z helikoptera Mi-8.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. walter667 15.11.2022 20:34

    Jest taki komputerek mały. Nazywa się Raspberry Pi, którego nagle ciężko kupić i ta sytuacja trwa chyba ze dwa lata. Na forum od razu napisałem ludziom, aby nie liczyli na niego, bo wszystko pójdzie na military purpose – niestety zgadłem…Do dzisiaj nie wznowili produkcji (RPI Zero), a to nie jakieś Chiny, tylko produkcja w GB. No, chyba że dalej mówimy że jest kryzys w półprzewodnikach i uzasadniamy to tezami “bo covid”, “bo putin” “bo…”

  2. kufel10 16.11.2022 05:15

    podobno rzołendziowski testuje je pod kątem zestrzelenia słoikiem z ogórkami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.