Ukraina grozi Polsce i innym państwom skargą do WTO

Opublikowano: 07.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2347

Ukraina grozi zgłoszeniem Brukseli i krajów członkowskich UE do Światowej Organizacji Handlu, jeśli w tym miesiącu nie zniosą one ograniczeń w eksporcie produktów rolnych do Wspólnoty. Eksport zboża z tego kraju – głównego towaru handlowego – jest obecnie objęty zakazem na rynkach Polski, Węgier i trzech innych krajów UE na mocy porozumienia zawartego z Komisją Europejską na początku tego roku, aby chronić rolników przed napływem tańszych produktów z Ukrainy.

Nadmiar, wywołany inwazją Rosji na Ukrainę i blokadą przez nią tradycyjnych szlaków eksportowych tego kraju nad Morzem Czarnym, wbił klin między Ukrainą a państwami wschodniego frontu UE, które były jednymi z największych zwolenników Kijowa.

Ograniczenia, raz przedłużone, wygasną 15 września. W obliczu spekulacji, że przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen pozwoli na ich wygaśnięcie, Polska i Węgry zagroziły nałożeniem własnych jednostronnych zakazów importu, co stanowi naruszenie wspólnych zasad handlowych bloku. „Z pełnym szacunkiem i wdzięcznością dla Polski, w przypadku wprowadzenia jakichkolwiek zakazów po [15 września], Ukraina wniesie sprawę przeciwko Polsce i UE do Światowej Organizacji Handlu” – powiedział „Politico” Taras Kachka, wiceminister gospodarki Ukrainy. Kijów argumentował, że ograniczenia naruszają umowę o wolnym handlu UE–Ukraina z 2014 roku.

Komentarze Kachki potwierdziły ostrzeżenie wydane w tym tygodniu przez Igora Żółki, starszego rangą doradcę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jeśli Bruksela nie podejmie działań przeciwko krajom, które naruszają umowę handlową, Kijów „zastrzega sobie wybór mechanizmów prawnych dotyczących reakcji” – powiedziała Żółka Interfax-Ukraine.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że Kijów zastrzega sobie prawo do wszczęcia postępowania arbitrażowego w ramach układu o stowarzyszeniu z UE lub do wystąpienia do WTO. Kachka w pisemnych uwagach nadesłanych w odpowiedzi na pytania „Politico” stwierdził, że ​​nie ma dowodów na istnienie odchyleń cenowych lub znaczącego wzrostu dostaw zbóż, które uzasadniałyby rozszerzenie ograniczeń importowych. Kijów zaangażował się w „konstruktywną współpracę” z Komisją, pięcioma państwami członkowskimi, a także z Mołdawią, kluczowym węzłem tranzytowym dla ukraińskiego eksportu do UE.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: „Politico”
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. NORB 07.09.2023 12:17

  No i właśnie wychodzi wdzięczność narodu ukraińskiego za wszelaką pomoc bez której już rok temu byliby wymazani z mapy świata. Tak naprawdę dbają tylko o swoje a jak nie to widłami. Na ulicach widać ukraińskich oligarchów przemieszczających się samochodami za pół miliona, milion lub więcej i jest ich nie mało. Za to przy wielu sklepach stoją stacze i żebrzą z pomocą na Ukrainę, wrzuć pan pieniążek ….

 2. najzwyklejszy 07.09.2023 13:04

  Spier…… z tą nazibandero ukrainą.

 3. Flibusta 07.09.2023 16:18

  Tu nie chodzi o żadną wdzięczność czy jej brak. To tylko biznes i tyle. A jego słudzy czyli słudzy złego boga (BzzNzz) są zawsze bezwzględni. Skąd wiadomo czyje to zboże? Do którego oligarchy rzeczone zboża należą? I podobno na świecie brakuje żywności, że aż ją trzeba modyfikować, żeby nakarmić świat… a tu nie chcą zboża. Miało iść dalej, a nie idzie i co..? Biznes się spsił. Najważniejszy jest w nim zysk. Do tego stopnia namieszano ludziom w głowach, że pan Hararri w książce “21 lekcji na XXI wiek” wśród wszelkich zachwytów twierdzi, że niedługo pojawi się duża grupa ludzi zbędnych dla gospodarki. Teraz ludzie są dla gospodarki. Hmm.. a ja myślałam, że ludzie gospodarują w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Skoro zaś gospodarują tylko dla zysku, no to takie historie jak z tym zbożem będą się powtarzać

 4. Dobroca 07.09.2023 16:52

  Popieram Ukraińców! Polacy przepędzili Żydów, zagarnęli ich kamienice i manufaktury, Śląsk i Pomorze, trzeba krótko z nimi! O polskim obozie w Oświęcimiu czy pogromie kieleckim nawet nie wspominając. A Lwów nigdy nie był polski!

 5. replikant3d 07.09.2023 18:36

  Dobroca, niezły ,,dowcip,,..

 6. Stanlley 08.09.2023 08:40

  Tu nie chodzi o UA tylko o skretyniały rząd – tego się tak nie robi. Żadne zakazy! Należy pozwolić na masowy import zboża z UA, ale każdy transport musi przejść kontrolę jakości pod względem spełniania norm UE (polskie normy są mniej restrykcyjne pod względem np zawartości szkodliwych związków w żywności niż normy UE) . Każdy transport który nie spełnia norm należy zawrócić, sprawę nagłośnić i zgłaszać do władz centralnych UE. Ale tak to jest jak rządzą nami idioci bo mądrzejsi wolą się trzymać z daleka od polityki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.