Ukraina blokuje transport towarów do Polski

Opublikowano: 19.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1921

Koleje Ukraińskie wprowadziły pod koniec ubiegłego roku ograniczenia w transporcie towarów przez swoje terytorium. Bezterminowym zakazem objęta jest jednak tylko Polska, dlatego do naszego kraju nie trafiają produkty przewożone choćby w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Zaniepokojenia działaniami strony ukraińskiej nie kryją Polskie Koleje Państwowe.

Członek zarządu Polskich Kolei Państwowych Andrzej Olszewski zorganizował w Zamościu konferencję prasową, podczas której poinformował o wprowadzonym 30 listopada ubiegłego roku bezterminowym zakazie ze strony Kolei Ukraińskich. Dotyczy on towarów wysłanych do Polski z piętnastu państw, w tym między innymi Chińskiej Republiki Ludowej, Rosji czy Kazachstanu.

Olszewski twierdzi, że w praktyce działania Ukraińców prowadzą do przerwania łańcucha dostaw, między innymi w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Na dodatek zakazem spośród państw europejskich jest objęta jedynie Polska. Same przyczyny wprowadzenia ograniczeń nie są zresztą znane naszemu krajowi.

Przedstawiciel PKP wyraził „niezadowolenie i zaniepokojenie” sytuacją na polsko-ukraińskiej granicy. Mija bowiem właśnie już drugi miesiąc od wprowadzenia zakazu tranzytu towarów przez Koleje Ukraińskie. Olszewski nazwał działania Ukraińców „bezprecedensowymi”, zwracając uwagę na brak informacji od strony ukraińskiej mimo niedawnego spotkania z jej przedstawicielami.

Polskie koleje w swoim stanowisku zauważają, że wprowadzona blokada jest sprzeczna z międzynarodową konwencją „Umowy o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej” (SMGS), nie wspominając już nawet o dwustronnych porozumieniach w zakresie transportu kolejowego.

Co więcej, już niedługo zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia. Już jutro w życie wchodzi zakaz wwozu ładunków w wagonach handlowych Kolei Ukraińskich na polskie terytorium. Działania strony ukraińskiej spowodują więc pogorszenie sytuacji spółek PKP Cargo i PKP Linia Hutniczo-Siarkowa.

Polska jest w tej chwili drugim najważniejszym partnerem handlowym dla Ukrainy. Od dwóch lat pod tym względem ustępujemy jedynie Chinom. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku import z Ukrainy do Polski był wart blisko 4,4 mld dolarów.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, Rynek-kolejowy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. NORB 19.01.2022 13:30

  Bardzo dziękujemy rządowi ukraińskiemu. Wspieramy ich i pomagamy, w nagrodę mamy odpłacone. Aż dziw bierze, że to Słowianie. No, może zwykli ludzie tak, ale czy oby w ich rządzie, to już mam wątpliwości.

 2. donkey 19.01.2022 14:55

  Nie pierwszy raz ukraińskie władzy pokazały że są wrogie naszemu krajowi.
  Jednak nie wpływa to zmianę zachowania rządu polskojęzycznego.
  Ten nieugięcie robi laskę nie tylko USA, ale i Ukrainie.
  Takie zachowanie tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że rząd polskojęzyczny jest rządem antypolskim.

 3. Szwęda 19.01.2022 15:11

  Banderowski pomiot zawsze był i będzie zażartym wrogiem ale samych Polaków a nie ich wrogów czyli polskojęzycznej grupy przestępczej zwącej się rządem polskim z którymi to bandytami kręcą lody.

 4. rok2 19.01.2022 16:07

  Witam!
  Sprawa ciągnie się od dłuższego czasu,na początku tego roku zaostrzyła się,powód – Polska nie chce zwiększyć [ma ku temu powody] ilości zezwoleń na wjazd do UE ukraińskich ciężarówek https://pch24.pl/dlaczego-ukraincy-blokuja-transport-kolejowy-miedzy-chinami-a-polska/

 5. Cami 19.01.2022 16:28

  a moze to PAn zegarek dzieki ukrainskim ukladom zlodziejskim probuje obalic tych a przywrocic swoich do koryt ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.