Ukraina będzie karać za przyjęcie od Rosjan pomocy humanitarnej

Opublikowano: 24.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1229

Ukraiński rząd wprowadził 16 sierpnia kontrowersyjne prawo. Od tej pory mieszkańcy Ukrainy, którzy na “okupowanych terytoriach” skorzystają z pomocy humanitarnej z rąk rosyjskich, zostaną aresztowani. Powód? Rząd stwierdził, że przyjmowanie i dystrybucję rosyjskiej pomocy humanitarnej na terytoriach okupowanych należy uznać za kolaborację.

Według rzeczniczki MSW Aliony Matwiejewej, za nakłanianie do wspierania rosyjskiego wojska, przyjmowanie lub rozprowadzanie rosyjskiej pomocy humanitarnej lub przekazywanie Rosji informacji o ukraińskim wojsku można zostać skazanym. O ile zakazywanie militarnego wspierania rosyjskiego wojska bądź dostarczania przeciwnikowi informacji o wojsku ukraińskim jest zrozumiałe, o tyle aresztowanie kogoś za przyjęcie pomocy, w tym niezbędnej do przeżycia, jest po prostu skandaliczne.

“Przyjmowanie i dystrybucja rosyjskiej pomocy humanitarnej na terytoriach okupowanych jest uważane za kolaborację. Ustawa o kolaboracji weszła w życie 16 sierpnia. Zgodnie z nią akty kolaboracji będą karane do 15 lat więzienia”.

Jednocześnie Matwiejewa powiedziała, że kary za przyjęcie pomocy od Rosjanina będą ustalane indywidualnie. “Na przykład, jeśli osoba wezwana do wsparcia wojska Federacji Rosyjskiej przekazała jakieś informacje, wzięła pomoc humanitarną [od Rosjan], i ją rozprowadziła – za to będzie jedna kara”.

“Więc ludzie powinni głodować? Jak rząd ukraiński oczekuje, że ludzie przeżyją, jeśli nie przyjmą rosyjskiej pomocy?” – napisał jeden z internautów.

“Jeśli ktoś umiera z głodu lub pragnienia, musi przyjąć pomoc humanitarną. Nie różni się to od jeńca, który spożywa jedzenie i napoje oferowane im w niewoli. To straszny dekret” – skomentował kolejny.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Twitter, News Punch
Źródło: MediaNarodowe.com

17

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. shkshk 24.08.2022 09:29

  Co za dzicz… Teraz ukraina nie różni się niczym od korei północnej.

 2. Stanlley 24.08.2022 09:59

  Oni chyba tam wszyscy poupadali na głowę! To jest jak sabotaż – już ci Ukraińcy którzy byli neutralnie nastawieni i była szansa ich przeciągnąć na swoją stronę teraz sami pójdą po rosyjsie paszporty. O tych ze wschodu rosyjskojęzycznych nawet nie mówię bo jedyne czego doświadczali od państwa ukraińsko-banderowskiego to upokorzenia, wyzysk i dyskryminacja.

  A jak tam członkowie batalionu Tornado co na wschodniej Ukrainie porywali ludzi, niektórych zabijali? To już odpowiadam – zostali przyprowadzeni pod sąd i dostali śmieszne wyroki – np służba w ukraińskiej armi…

 3. replikant3d 24.08.2022 17:54

  Ukry coraz bardziej sobie grabią. jak widać wojna niczego ich nie nauczyła…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.