UEFA zdecydowała w sprawie koszulek Ukrainy na Euro

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1356

UEFA poleciła Ukrainie zmienić model koszulek szykowanych na Euro 2021, które rusza już za chwilę. Nie chodzi jednak o usunięcie konturu granic państwa z Krymem i Donbasem.

Podczas prezentacji oficjalnych strojów ukraińscy piłkarze podkreślali, że będą grać dla całego kraju – w domyśle: także dla terytoriów, które Ukraina uważa za swoje terytoria okupowane przez obce państwo lub oderwane siłą. Dlatego kontur ukraińskich granic na koszulce uwzględnia również Donbas oraz Krym. Rosja złożyła w sprawie koszulek skargę do UEFA, a rzeczniczka moskiewskiego MSZ Marija Zacharowa wyśmiewała rysunek granic, sugerując, że Ukraińcy sami sobie stwarzają iluzję odzyskania półwyspu.

UEFA ostatecznie uznała jednak, że nie ma nic przeciwko temu elementowi koszulek, bo granice Ukrainy razem z Krymem uznaje ONZ. Federacja poleciła Ukraińcom usunąć coś innego.

Na zewnętrznej stronie kołnierzy koszulek zamieszczono napis „Sława Ukrajini!”, na stronie wewnętrznej odpowiedź – „Herojam sława!” (chwała bohaterom). To historyczne pozdrowienie członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii, a potem innych skrajnie prawicowych ukraińskich grup nacjonalistycznych. Od jesieni 2018 r. jest oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskich siłach zbrojnych i policji.

UEFA zgodziła się na pozostawienie na swoim miejscu pierwszej części pozdrowienia, wychodząc z założenia, że samo „chwała Ukrainie” to uniwersalny wyraz patriotyzmu. Jednak „Herojam sława!” ma zniknąć, bo całość ma już jednoznaczny wydźwięk historyczny i polityczny.

Po reakcji rosyjskiej na wygląd koszulek, a przed decyzją UEFA w obronie stroju z historycznym zawołaniem nacjonalistów, które po Majdanie zrobiło ogromną karierę, wystąpił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Polityk oznajmił, że bardzo podoba mu się strój piłkarskiej reprezentacji, a Ukraina nie pozwoli na obrażanie swoich narodowych symboli. „Chwała Ukrainie! Razem do zwycięstwa” – zakończył swój wpis na „Twitterze”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: pl.SputnikNews.com

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Na filmach niżej, patriotyczne okrzyki ukraińskie wznoszą Jarosław Kaczyński i prezydent Polski Andrzej Duda. Hasła te słyszeli nieraz przed okrutną śmiercią Polacy podczas rzezi wołyńskiej.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.