UE zamierza zakazać glifosatu do końca 2022 r.

Opublikowano: 26.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2635

Parlament Europejski dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania glifosatu na terenie Unii od 15 grudnia 2022 roku.

Glifosat jest substancją wykorzystywaną głównie w produkcji środków owadobójczych. Preparat znajduje się na rynku od przeszło 40 lat. Najpopularniejszy środek, herbicyd o nazwie Roundup, produkowany jest przez koncern Monsanto. W Polsce znajdują się również dziesiątki innych produktów, zawierających glifosat.

Parlament Europejski poparł całkowity zakaz stosowania herbicydów opartych na glifosacie oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Europosłowie sprzeciwili się tym samym decyzji Komisji Europejskiej, która wcześniej zdecydowała się odnowić licencję glifosatu na kolejne 10 lat. Obecna zgoda na stosowanie substancji na terenie Unii Europejskiej wygasa 15 grudnia.

Organizacje ekologiczne od dawna apelują o wycofanie glifosatu z obiegu. Greenpeace poinformował, że przekazał na ręce unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenisa Andriukaitisa, petycję wzywającą do zakazania substancji, pod którą podpisało się milion obywateli UE.

Różne organy wydały odmienne werdykty w sprawie szkodliwości glifosatu. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że herbicyd nie stanowi zagrożenia, natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała substancję jako “prawdopodobnie rakotwórczą”.

Obecna propozycja Komisji Europejskiej zakładała wydanie zgody na stosowanie glifosatu przez następne 10 lat, lecz z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród państw członkowskich nie ma wystarczającej większości, by poprzeć ten wniosek. Warto dodać, że niektóre kraje wprowadziły już własne ograniczenia glifosatu. Francja, Włochy oraz Holandia ograniczyły stosowanie substancji w miejscach publicznych, takich jak parki czy tereny rekreacyjne, natomiast Belgia wprowadziła zakaz sprzedaży osobom lub firmom, niemającym odpowiedniej licencji.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.