UE zakazała nowych aut spalinowych do 2035 roku

Opublikowano: 31.10.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1166

Prawodawcy Unii Europejskiej i kraje członkowskie osiągnęli porozumienie w sprawie zakazu sprzedaży nowych samochodów i furgonetek, tak benzynowych jak wysokoprężnych, do 2035 roku.

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez negocjatorów w czwartek, producenci samochodów będą zobowiązani do zmniejszenia emisji nowych pojazdów o 55 proc. w 2030 r. w porównaniu z 2021 r., zanim osiągną 100 proc. obniżkę pięć lat później. Parlament Europejski i państwa członkowskie muszą formalnie zatwierdzić umowę, zanim wejdzie ona w życie.

Parlament Europejski uważa, że porozumienie jest sygnałem przed COP27, coroczną konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu, „że UE poważnie podchodzi do przyjęcia konkretnych przepisów, aby osiągnąć bardziej ambitne cele określone w unijnym prawie klimatycznym”.

Według danych UE transport jest jedynym sektorem, w którym emisje gazów cieplarnianych wzrosły w ciągu ostatnich trzech dekad, o 33,5% Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 61% całkowitej emisji CO2 z transportu.

UE chce drastycznie zmniejszyć emisje z transportu do 2050 r. i promować pojazdy elektryczne, ale raport zewnętrznego audytora bloku wykazał w zeszłym roku, że w regionie brakuje odpowiednich stacji ładowania.

Światowi przywódcy uzgodnili w Paryżu w 2015 r., że będą pracować nad utrzymaniem globalnych temperatur przed wzrostem o więcej niż 2°C, a najlepiej o nie więcej niż 1,5°C do końca wieku. Naukowcy twierdzą, że nawet mniej ambitny cel nie zostanie zrealizowany, jeśli nie zostaną podjęte drastyczne kroki w celu zmniejszenia emisji.

Greenpeace powiedział, że termin do 2035 r. to za późno, aby ograniczyć globalne ocieplenie do poniżej 1,5°C. „Europejski zakaz samochodów spalających paliwa kopalne nie jest wystarczająco szybki: nowe samochody z silnikami spalinowymi powinny zostać zakazane najpóźniej do 2028 roku”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

19

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.