UE wydaje miliony na cenzurowanie mediów

Opublikowano: 23.04.2013 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 734

Komisja Europejska twierdzi, że chce być “kompasem moralnym” wobec uchybień wolności prasy oraz poszukiwania nowych krajowych i ogólnoeuropejskich regulacji dla zawodu dziennikarza. Czy jednak działania Unii Europejskiej są tak dalece uniwersalne i transparentne? Ostatnie doniesienia budzą w tym zakresie spore wątpliwości…

Unia Europejska w ostatnim czasie wydała 2,3 miliona funtów na realizację specjalnego projektu “Mediadem”, którego celem jest “odzyskanie dostępu do darmowych i niezależnych mediów”. Jedną z osób, która odkryła kulisy tych działań jest brytyjski badacz Crauford Smith, który podkreśla, że “sprawa Mediadem pokazuje, jak wielki jest wpływ Unii Europejskiej na wolność mediów w poszczególnych państwach”.

Projekt “Mediadem” zawiera liczne rekomendacje dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ostatnio opublikowana rekomendacja dla Polski zawiera żądanie “nałożenia większych sankcji na dziennikarzy poza przeprosinami i sprostowaniem” oraz “koordynacji zawodu dziennikarskiego na poziomie europejskim”. Co więcej, zalecenia dla innych państw wskazują, aby prasa była kontrolowana przez ten sam zarząd i na tej samej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku radia czy telewizji.

“Mediadem” jest tylko jednym z co najmniej pięciu wspólnych i skoordynowanych inicjatyw realizowanych przez Brukselę, których celem jest zwiększanie uprawnień nad mediami (inny projekt to chociażby tzw. MediaAcT). Wszystkie projekty i inicjatywy legislacyjne w tym obszarze prowadzone są przez Neelie Kroes, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej.

Pieniądze UE na te projekty nie widnieją na oficjalnych i publikowanych rachunkach, ale mają najczęściej charakter darowizn. Ich wartość co jakiś czas potwierdzają wykładowcy uniwersyteccy, którzy pośrednio są angażowani w projekty przy udziale Komisji Europejskiej.

Czy Unia Europejska przekracza swoje kompetencje? I czy nie powinna szerzej informować nas o swoich działaniach?

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: whatreallyhappened, stratrisks, truth24
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.