KE szykuje dla wszystkich identyfikatory cyfrowe

Opublikowano: 30.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5576

46 milionów euro – tyle Komisja Europejska przeznaczyła na europejski portfel tożsamości cyfrowej, czyli aplikację na smartfony. Ma ona umożliwić obywatelom 27 państw członkowskich przechowywanie i udostępnianie identyfikatorów cyfrowych.

Sprawa nabiera rozpędu, jednak pozostaje niemal niezauważona. Nie słychać też głosów sprzeciwu, sceptycy jednak wskazują na zagrożenia. Tymczasem KE przeznacza dziesiątki milionów euro na programy pilotażowe.

Portfel tożsamości cyfrowej, w oficjalnej wersji, ma służyć okazywaniu dokumentów potwierdzających podróż, do rejestracji karty SIM, otwierania konta bankowego i uzyskiwania dostępu np. do świadczeń socjalnych. Jak podaje Biometric Update, programy pilotażowe na razie obejmą 250 organizacji publicznych i prywatnych niemal we wszystkich państwach członkowskich oraz na Islandii, w Norwegii i na Ukrainie. Będą one funkcjonować przez co najmniej dwa lata.

Ma to być tylko wstęp do wdrażania rozporządzenia ws. europejskiej tożsamości cyfrowej. Obecnie jest ono dyskutowane w Parlamencie Europejskim. Ponadto projekty pilotażowe mają też przybliżać państwa członkowskie do zapewnienia wszystkim obywatelom identyfikatora cyfrowego do 2030 roku.

Krytycy tego rozwiązania wskazują na szereg zagrożeń. Jak podkreślają, obawy budzi plan przechowywania tak dużej ilości danych w jednym systemie, ponieważ jest to cel wymarzony dla przestępców lub też po prostu różne służby. „Wyzwaniem pozostaje zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę materiały deep fake, które można wstrzyknąć do systemu” – przyznał Jean-Karim Zinzindohoue, CTO France Identite, podczas seminarium na temat systemu portfela cyfrowej tożsamości w Brukseli.

Nie jest to jednak pierwszy krok w stronę wdrożenia cyfrowych identyfikatorów tożsamości w UE. Niemal rok temu bowiem przygotowywano się do wprowadzenia pilotażowego programu cyfrowego identyfikatora, który korzysta z unijnego portfela tożsamości cyfrowej. Jest on realizowany przy współpracy banków i podmiotów technologicznych. Wśród nich znalazły się te zapewniające rozpoznawanie twarzy w oparciu o dane biometryczne.

Próby wprowadzenia cyfrowego identyfikatora pojawiają się jednak także w Wielkiej Brytanii. Były premier tego kraju, Tony Blair, jest głównym orędownikiem nadawania każdemu Brytyjczykowi cyfrowego identyfikatora. To zaś oznaczałoby wykorzystanie technologii biometrycznej do przechowywania paszportu, prawa jazdy, ewidencji podatkowej, kwalifikacji i prawa do pracy. Partia konserwatywna krótko kwituje, że jest to „przerażający państwowy plan śledzenia cię od kołyski aż po grób”.

Autorstwo: MMC
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. emigrant001 30.05.2023 10:13

  Jeśli nie zaczniemy protestować dziś to jutro obudzimy się w świecie Orwella.

 2. JedynaDroga 30.05.2023 10:20

  Technologiczne zniewolenie.

  Proces ten postępuje od tysięcy lat, z upływem czasu zmieniała się forma i sposoby manipulacji ludźmi.

  Religie też są rodzajem psychotronicznego oddziaływania, elementem kagańca który został nałożony na ludzkie umysły. Nie ma to jak zmusić ludzi do auto-cenzury samego siebie.

  Potężna, wielowymiarowa technologia, która wykracza poza nasz trójwymiarowy świat jest używana w celu sprawowania kontroli nad ziemska populacją.

  Nawet po śmierci fizycznego ciała, nie czeka nas
  ” wieczna ciemność i spokój “

 3. Szwęda 30.05.2023 19:19

  W 1 połowie XX wieku ogromne masy społeczne w Europie, miliony Niemców i nie tylko przyzwoli na zamordystyczny system, a potem nastapiły tragiczne zdarzenia w postaci ludobójstwa i wojny, która pochłonęła dziesiątki a może i setki milionów istnień ludzkich. Teraz szykuje się coś o wiele bardziej “nowoczesnego” i skuteczniejszego z przyzwoleniem jeszcze większych i bardziej ogłupiałych mas społecznych, więc zapewne nadejdą rzeczy o wiele straszniejsze niż w XX wieku. Rozwój techniki spowoduje tylko jeszcze większe i bardziej wyrafinowane sposoby na zadawanie ludziom przez ludzi cierpień a liczba ofiar masowych mordów i wojen będzie wreszcie liczona w miliardach.

 4. Stary Kulas 02.06.2023 12:56

  Zwykła dezinformacja. To nie są pieniądze na “aplikację na smartfony” tylko na cały złożony system elektronicznej obsługi obywatela UE. Tak kwota to jakiś żart! Mniej niż 1 euro za założenie konta (w farmie serwerów) z krytycznymi danymi może zażądać tylko firma którą interesują te dane, a nie umowa na obsługę!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.