UE przygotuje kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji

Opublikowano: 15.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1027

Komisja Europejska wskazała trzy ważne punkty przy tworzeniu algorytmów, które przyniosą korzyści, a nie zaszkodzą ludzkości. Pięćdziesięciu ekspertów podjęło się napisania „praw przyszłości”.

Firmy pracujące ze sztuczną inteligencją muszą ustanowić mechanizmy, które zapewnią rozliczalność algorytmów i pozwolą im śledzić, w jaki sposób sztuczne inteligencja wydaje swoje werdykty. Zostało to podane w oświadczeniu Komisji Europejskiej z apelem o sformułowanie wspólnych standardów etycznych w zakresie projektowania programów samokształcenia.

„Wymiar etyczny sztucznej inteligencji nie jest modą ani dodatkiem. Nasze społeczeństwo może korzystać z technologii tylko wtedy, gdy im ufa” – podkreślił Estończyk Andrus Ansip, szef Komisji Europejskiej ds. Technologii.

Według Reutersa urzędnicy zidentyfikowali trzy kluczowe punkty w budowaniu takich algorytmów: muszą być przejrzyste, zapewniać nadzór nad ludźmi, a także podlegać prawom w dziedzinie prywatności i ochrony danych.

Podobnie jak podział atomu, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana zarówno dla czynienia dobra, jak i na szkodę. Ta ostatnia, na przykład, dzieje się w Chinach, która stopniowo wprowadza nowe technologie nadzoru.

W ubiegłym roku KE wezwała do pomocy w opracowaniu rygorystycznych standardów 52 ekspertów – naukowców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, a także dużych firm, w tym Google, SAP, Santander i Bayer. Faza pilotażowa powinna zostać zakończona latem, po czym eksperci przeanalizują wyniki i przedstawią Komisji dalsze zalecenia.

Eksperci, z którymi rozmawiał Reuters, mają nadzieję, że w końcu uda się opracować takie standardy pracy z sztuczną inteligencją, które sprawią, że algorytmy będą „etyczne i odpowiedzialne”, ale jednocześnie nie powstrzymają rozwoju tej obiecującej technologii w Europie.

Obecnie wielu specjalistów wskazuje, że Chiny zyskują wielką przewagę w rozwoju sztucznej inteligencji właśnie dlatego, że ignorują kwestie etyczne. Europa nie ma jednak takiej możliwości.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Najważniejsze aby były poprawne politycznie i bezpłciowe. A reszta to jakoś przejdzie.

Dawid
Użytkownik
Dawid

“Google, SAP, Santander i Bayer” i wszystko jasne.