UE przygotuje kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji

Opublikowano: 15.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Komisja Europejska wskazała trzy ważne punkty przy tworzeniu algorytmów, które przyniosą korzyści, a nie zaszkodzą ludzkości. Pięćdziesięciu ekspertów podjęło się napisania „praw przyszłości”.

Firmy pracujące ze sztuczną inteligencją muszą ustanowić mechanizmy, które zapewnią rozliczalność algorytmów i pozwolą im śledzić, w jaki sposób sztuczne inteligencja wydaje swoje werdykty. Zostało to podane w oświadczeniu Komisji Europejskiej z apelem o sformułowanie wspólnych standardów etycznych w zakresie projektowania programów samokształcenia.

„Wymiar etyczny sztucznej inteligencji nie jest modą ani dodatkiem. Nasze społeczeństwo może korzystać z technologii tylko wtedy, gdy im ufa” – podkreślił Estończyk Andrus Ansip, szef Komisji Europejskiej ds. Technologii.

Według Reutersa urzędnicy zidentyfikowali trzy kluczowe punkty w budowaniu takich algorytmów: muszą być przejrzyste, zapewniać nadzór nad ludźmi, a także podlegać prawom w dziedzinie prywatności i ochrony danych.

Podobnie jak podział atomu, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana zarówno dla czynienia dobra, jak i na szkodę. Ta ostatnia, na przykład, dzieje się w Chinach, która stopniowo wprowadza nowe technologie nadzoru.

W ubiegłym roku KE wezwała do pomocy w opracowaniu rygorystycznych standardów 52 ekspertów – naukowców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, a także dużych firm, w tym Google, SAP, Santander i Bayer. Faza pilotażowa powinna zostać zakończona latem, po czym eksperci przeanalizują wyniki i przedstawią Komisji dalsze zalecenia.

Eksperci, z którymi rozmawiał Reuters, mają nadzieję, że w końcu uda się opracować takie standardy pracy z sztuczną inteligencją, które sprawią, że algorytmy będą „etyczne i odpowiedzialne”, ale jednocześnie nie powstrzymają rozwoju tej obiecującej technologii w Europie.

Obecnie wielu specjalistów wskazuje, że Chiny zyskują wielką przewagę w rozwoju sztucznej inteligencji właśnie dlatego, że ignorują kwestie etyczne. Europa nie ma jednak takiej możliwości.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Najważniejsze aby były poprawne politycznie i bezpłciowe. A reszta to jakoś przejdzie.

Dawid
Użytkownik
Dawid

“Google, SAP, Santander i Bayer” i wszystko jasne.