UE odmawia uznania Wzgórz Golan za terytorium Izraela

Opublikowano: 23.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1366

Unia Europejska powtórzyła swoje stanowisko w sprawie przynależności Wzgórz Golan. Jest ono zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ – podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawicielkę UE.

Jak przekazała rozmówczyni, stanowisko wspólnoty nie uległo zmianie. “Unia Europejska w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad okupowanym od 1967 roku obszarem” – powiedziała unijna urzędniczka.

Podobne stanowisko ma Rosja. “Rosja niezmiennie uznaje Wzgórza Golan za terytorium Syrii” – oświadczyłae na antenie radia Kommiersant FM rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa. Przypomniała, że ​​przynależność Wzgórz Golan do Syrii potwierdza rezolucja 497 Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1981 roku. “Zmiana statusu Wzgórz Golan z pominięciem Rady Bezpieczeństwa jest bezpośrednim naruszeniem postanowień ONZ” – powiedziała.

Wcześniej oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa o potrzebie uznania Wzgórz Golan za terytorium Izraela potępiły Iran i Syrię. Damaszek oświadczył, że zamierza odzyskać kontrolę nad Wzgórzami Golan wszelkimi możliwymi sposobami.

Kontrowersyjny post Trump opublikował 21 marca na “Twitterze”. Zaznaczył, że terytorium jest ważne zarówno dla stabilności Izraela, jak i całego regionu. Przewiduje się, że oficjalne uznanie przez Stany Zjednoczone Wzgórz Golan za izraelskie zostanie ogłoszone podczas wizyty premiera Izraela Binjamina Netanjahu w Stanach Zjednoczonych, która ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Należące do Syrii od 1944 roku Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała wówczas rezolucję 497, w której uznała uznała aneksję za nieważną. Damaszek w dalszym ciągu uważa ten obszar za swoje terytorium.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.