UE chce nadać energetyce jądrowej „zielony” status

Opublikowano: 03.01.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1493

Komisja Europejska w oświadczeniu podała, że Unia Europejska może zakwalifikować niektóre projekty związane z gazem ziemnym i energią jądrową jako ekologiczne.

„Biorąc pod uwagę opinie naukowe i aktualny postęp technologiczny, a także problemy transformacji w krajach członkowskich, Komisja Europejska uznała, że gaz ziemny i energia jądrowa są środkami ułatwiającymi przejście na wykorzystanie głównie odnawialnych źródeł. (…) (Gaz i energia jądrowa – red.) przede wszystkim przyczyniają się do przejścia na neutralność klimatyczną” – głosi opublikowane w sobotę oświadczenie Komisji Europejskiej.

Komisja obiecuje przeprowadzić do 12 stycznia dodatkowe konsultacje z grupą ekspertów utworzoną przez państwa członkowskie UE i przygotować odpowiedni dokument w styczniu. Parlament Europejski i Rada Europy będą mogły zapoznać się z nim, zatwierdzić go lub zgłosić sprzeciw w ciągu czterech miesięcy. W razie potrzeby okres rozpatrzenia może zostać przedłużony o dwa kolejne miesiące.

Taksonomia ma być dla Unii Europejskiej jednolitym systemem klasyfikacji aktywów uczestników rynku pod względem wpływu na środowisko. Odegra też kluczową rolę w planowanym przejściu UE na przyjazne dla środowiska źródła energii do 2050 roku.

Wcześniej z propozycją uznania energetyki jądrowej za „zieloną” wystąpił rosyjski minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow. Według niego każde źródło energii można uznać za czyste, jeśli nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. duchtesciowej 04.01.2022 11:25

    W końcu! Chociaż z jednym ekoterroryści odpuścili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.