Udowodniono, że obiektywna rzeczywistość nie istnieje

Opublikowano: 09.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 116

Eksperyment kwantowy brytyjskich uczonych obalił fakt istnienia obiektywnej rzeczywistości. Fizykom udało się udowodnić teorię Eugene’a Wignera, zgodnie z którą dwie różne osoby mogą w tym samym czasie obserwować odmienne stany tego samego układu fizycznego.

Pracownicy Heriot-Watt University w brytyjskim Edynburgu potwierdzili, że obiektywna rzeczywistość nie istnieje. Zgodnie z teorią Wignera dwie różne osoby mogą w tym samym czasie obserwować odmienne stany tego samego układu fizycznego. Jeśli w laboratorium uczony dokona pomiaru spolaryzowanego fotonu, wówczas ta polaryzacja będzie bądź pozioma, bądź pionowa. Ale już dla jego przyjaciela znajdującego się poza laboratorium obiekt znajduje się w superpozycji nawet po ukończeniu pomiarów zgodnie z eksperymentem interferencyjnym.

Tym sposobem dwie osoby znajdują się w różnych rzeczywistościach, które stoją w opozycji do siebie. Uczeni z Edynburga potrzebowali dwóch laboratoriów i sześciu splątanych fotonów w celu powtórzenia eksperymentu.

W pomieszczeniu jeden uczony ustalał polaryzację fotonu, odnotowując wynik. Jego kolega mierzył przeszkody, chcąc określić, czy ma miejsce superpozycja. Jak pokazał eksperyment, obydwie rzeczywistości faktycznie istniały w tym samym czasie, dlatego nie należy mówić o jednej obiektywnej rzeczywistości dla wszystkich ludzi.

Ilustracja: kellepics (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mackadmin
Użytkownik
mackadmin

Ci ‘naukowcy’ nie przestaja mnie zadziwiac,.. kazda istota tworzy swoja wlasna rzeczywistosc, – to chyba zrozumiale dla kazdego. W przeciwnym razie nie bylo by kasty Panow i niewolnikow, kupujacych i sprzedajacych, itd, itp, nieprawdaz?

Piron
Użytkownik
Piron

Hmm, subiektywna rzeczywistość niesie za sobą ogromną ilość implikacji

MakSym
Użytkownik
MakSym

@Piron

Ciekawe, ile osób zastanowi się, jak dziwne mogą być te implikacje? :-)

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ