Uczucia religijne europosła Tarczyńskiego obrażone

Opublikowano: 22.12.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2037

Poseł PiS Dominik Tarczyński złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie grafiki Marty Frej na okładce „Wysokich Obcasów”, przedstawiającą Matkę Boską z symbolami Strajku Kobiet.

W sobotnich „Wysokich Obcasach”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, na okładce pojawiła się świąteczna grafika autorstwa Marty Frej. Grafika przedstawia Matkę Boską w maseczce z czerwoną błyskawicą Strajku Kobiet, trzymającą czarną parasolkę – symbol walki o bezpieczny i legalny dostęp do aborcji oraz życzenia o treści: „WO życzy wszystkim kobietom wolności – w Boże Narodzenie i nie tylko”.

Obraz bardzo zbulwersował posła PiS, Dominika Tarczyńskiego, którego uczucia religijne zostały obrażone. Zapowiedział, że zgłosi sprawę do prokuratury. „To uderzające w naszą wiarę, w fundamenty naszej wiary, my jako chrześcijanie sprzeciwiamy się zabijaniu nienarodzonych dzieci. Jeśli w okresie narodzenia naszego Boga promuje się aborcję, wykorzystując matkę Jezusa do celów politycznych, to w mojej ocenie wyczerpuje znamiona art. 196” – żali się europoseł Tarczyński.

Straż Narodowa również została dotknięta do żywego. Na portalu społecznościowym ekstremiści biją na alarm. „Tego już za wiele! (…) zniszczenie tradycji, zniszczenie wiary. Aby zło mogło panoszyć się z całą swoją mocą. Będziemy stać zawsze na straży wartości!”.

Marta Frej w rozmowie z portalem Strajk komentuje krótko. „Powiem to co zawsze. Działam w oparciu o wolność słowa i wolność artystyczną”.

W antenie TVP.info poseł Tarczyński skarży się, że „Wyborcza” nigdy nie znieważa żydów ani muzułmanów, a zawsze tylko katolików. Nie jest to do końca prawda, ponieważ tak zwana Matka Boska wg historycznych źródeł była religijną Żydówką urodzoną prawdopodobnie w Jerozolimie. Nie wiadomo, czy zdążyła przejść na chrześcijaństwo, które zapoczątkował jej syn.

Artykuł 196 KK, na który powołuje się poseł Tarczyński mówi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. A my przypominamy, że kobieta (w tym przypadku Miriam z Jerozolimy) nie jest rzeczą.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Admin WM 22.12.2020 09:02

  Coś niegramotna ta artystka. Nie potrafi odmieniać skrótu WO (Wysokie Obcasy) przez przypadki? Powinno być „WO życzą” a nie „WO życzy”. I myślnik też zbędny.

 2. MasaKalambura 22.12.2020 12:24

  Adminie, ta durna artystka może bać się odpowiedzi jej durnego środowiska. Końcówki są u nich wyjątkowo drażliwą kwestią. Bywało już że lewicowych dziennikarzy kasowano za złe ich użycie.

  Profesorzy języka powinni się tym problemem zająć głębiej, i dla potrzeb osób nienormatywnych stworzyć końcówkę dodatkową. Można się posłużyć pomysłem Lema, który dla pewnego śmiercionośnego robota, który dowolnie mógł zmieniać płcie, wymyślił rodzaj pośredni.

  Byłom, zrobiłom, powiedziałom.

  WO życzom…

 3. MuratBej 22.12.2020 13:56

  Ja się bardziej zastanawiam czy to środowisko potrafi tak po równo tę sztukę i wolność uprawiać? po równo znaczy się z akcentem na “różne” religie. Admin WM co o tym sądzisz umieszczajac na tym portalu taki sarkastyczny i jednobiegunowy artykół?

 4. Admin WM 22.12.2020 17:13

  @MuratBej

  Nie stosuję żadnej taktyki równości religii czy ideologii na WM. Daję to co mam najciekawszego w danej chwili z zaprzyjaźnionych źródeł. Nie szukam i nie tworzę treści na życzenie, ale każdy czytelnik WM może takie treści tworzyć lub kopiować ze stron, które wyrażają zgodę licencyjną na dalsze rozpowszechnianie.

 5. Collega 22.12.2020 18:08

  A ja się pytam skąd wiadomo, kto jest na tej grafice?

 6. Kaczor3333 22.12.2020 18:21

  Taki religijny ten pan Tarczyński, a korzysta z usług największej “prostytutki świata”, czyli polityki.

 7. MuratBej 23.12.2020 17:08

  @Admin WM
  Ok, rozumiem twoje podejście, ale nawet tutaj widać statystycznie dobór takich “news” które jednak bardziej kłują jedną jedyną religie. Chciaż mylnie można by sądzic, że za to co robiłą w historii, się po prostu jej należy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.