Uczelnia Sorosa częściowo opuszcza Budapeszt

Opublikowano: 05.12.2018 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2171

Central European University zapowiedział przeniesienie się w znacznej części do Wiednia.

Na Central European University (CEU), uczelni założonej przez amerykańskiego miliardera pochodzenia węgierskiego George’a Sorosa, szykują się wielkie, chociaż nie niespodziewane zmiany: od semestru zimowego 2019 r. studenci I roku rozpoczną zajęcia już w nowej siedzibie CEU, czyli w Wiedniu. Stopniowo do stolicy Austrii przeniesie się znaczna część uniwersytetu, która zajmie budynek dawnego szpitala Otto Wagnera w 14. dzielnicy. W pełni będzie funkcjonować w Austrii już w roku akademickim 2023/2024.
Burmistrz Wiednia Michael Ludwig (SPÖ, socjaldemokracja) przyjął tę wiadomość entuzjastycznie zapewniając o „przygotowaniu serdecznego przywitania” tej „renomowanej i zorientowanej społecznie uczelni”.

CEU zachowa jednak swoją akredytację jako węgierski uniwersytet (obecnie jest akredytowany zarówno na Węgrzech, jak i w USA) i planuje prowadzić tam działalność naukową i badawczą „tak długo, jak to możliwe”. Obecnie uczelnia kształci 1200 studentów w zakresie takich kierunków jak nauki społeczne czy prawo gospodarcze – łatwo się domyślić po osobie założyciela, co kryje się pod tymi nazwami…

Data ogłoszenia wiadomości o „przeprowadzce” zbiegła się z brakiem podpisu węgierskiego rządu pod umową, która gwarantowałaby dalsze istnienie uczelni. Rektor CEU Michael Ignatieff skarży się, iż CEU „została wypchnięta siłą” z Węgier.

Na podstawie: Die Presse
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.