Uczczono ofiary Kryształowej Nocy

Opublikowano: 11.11.2013 | Kategorie: Historia, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 211

10 listopada w Berlinie uczczono pamięć ofiar tzw. Kryształowej Nocy. Ulicami stolicy Niemiec przeszedł marsz milczenia, w którym udział wzięło ponad tysiąc osób, w tym mieszkańcy i burmistrz miasta oraz przedstawiciele kościołów katolickiego i ewangelickiego.

Otwierając spotkanie burmistrz Berlina przypomniał, że tylko w tym mieście naziści spalili jedenaście spośród czternastu czynnych wówczas synagog, nie napotykając przy tym “nawet na najmniejszy opór ludności, również Kościołów”. Mówili o tym również przedstawiciele obu wyznań. “Droga pamięci”, którą wspólnie pokonali uczestnicy spotkania, wiodła przez centralne ulice Berlina.

Od tragicznych wydarzeń nocy z 9 na 10 listopada minęło 75 lat. Podczas Kryształowej Nocy naziści wymordowali niemal stu Żydów. Tysiące osób trafiły wtedy do obozów koncentracyjnych. Podpalano synagogi, niszczono żydowskie sklepy i firmy.

Nazwa “Kristallnacht” została rozpowszechniona przez nazistów i nawiązywała do charakteru zniszczeń – ulice miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Straty oszacowano na 100 milionów marek.

Po “Kristallnacht” nasiliły się prześladowania Żydów w Niemczech. Zostali oni pozbawieni niektórych praw publicznych, zabroniono im działalności przemysłowej i handlowej; zakazano im też prowadzenia pojazdów mechanicznych i wstępu do miejsc publicznych takich jak teatry, kina i kawiarnie.

Kryształowa Noc stała się jednym z etapów prześladowania Żydów. Potem Niemcy wprowadzili obowiązek noszenia “Gwiazdy Dawida”. Dalszy etap, to program radykalnego “rozwiązania kwestii żydowskiej” i Holocaust.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
lokso
Użytkownik
lokso

Mam już dość o Żydach. Każdego dnia w mediach wszelakich o Żydach. Żydzi to, Żydzi tamto, a to święto ichniejsze, a to jakiś festiwal kultury tamtejszej. Albo mięso mało koszerne. Lub afera na temat tego że TVN funduszy pożydził. Tudzież pogrom kolejny z dłuuugiej listy ciągle aktualizowanej (kto pamięta o Ormianach i Turkach?), lub też mądrości naczelnego rabina, że on to z takiego wrednego i antysemickiego kraju wyjedzie bo jeść nie ma co.. Jak im tak źle to poszli won. Ilu ich jest żeby o nich ciągle czytać/słuchać. Mam już dość o Żydach…