Uciekający Rosjanie wywołali wzrost gospodarczy kilku krajów

Opublikowano: 29.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1060

Wojna Putina na Ukrainie wprawiła w ruch masy migrantów, a wraz z nimi pokaźne sumy pieniędzy, które znacznie napędzają gospodarkę krajów docelowych. Podczas gdy wiele krajów cierpi z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kilka wybranych czerpie korzyści z napływu rosyjskich migrantów i bogactwa, które ze sobą przywożą.

Gruzja, była republika radziecka na południowej granicy Rosji, jest jednym z kilku krajów na Kaukazie, w tym Armenii i Turcji, których gospodarki kwitną w obecnych niestabilnych warunkach.

Według statystyk w tym roku do Gruzji wyemigrowało co najmniej 112 tys. Rosjan. Prawie 43 tys. osób przybyło w pierwszej fali bezpośrednio po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, podczas gdy trudniejsza do policzenia druga fala wkroczyła do kraju po mobilizacji we wrześniu.

Według ankiety internetowej przeprowadzonej przez grupę badawczą Ponars Eurasia, obejmującej ponad 2 tys. rosyjskich migrantów, 23,4 procent z nich wyjechało do Gruzji. 24,9% rosyjskich migrantów wyjechało do Turcji, 15,1% do Armenii i 19% do nienazwanych „innych” krajów.

Imigracja wywarła duży wpływ na gruzińską gospodarkę i lokalną walutę, lari, która w tym roku wzrosła o 15 procent w stosunku do dolara amerykańskiego i jest notowana na najwyższym poziomie od trzech lat.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka Gruzji wzrośnie w tym roku o 10 proc. To ponad trzykrotnie więcej niż prognozowano w kwietniu, kiedy wzrost gospodarczy wynosił zaledwie 3 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obwinia za tegoroczny wzrost gospodarczy Turcji i Armenii wywołaną wojną imigrację i szybki wzrost napływu pieniędzy. Gospodarka Turcji wzrośnie w tym roku o 5 proc., a Armenii o 11 proc., dzięki „dużemu napływowi zagranicznych dochodów, kapitału i siły roboczej do kraju”.

Tylko w październiku udział Rosji w napływie kapitału zagranicznego do Gruzji wyniósł 59,6 proc. Wzrost w porównaniu do ubiegłego roku to 725 proc.

Rosjanie przelali na gruzińskie konta 1,412 miliarda dolarów między lutym a październikiem, ponad czterokrotnie więcej niż 314 milionów dolarów przeniesionych w tym samym okresie w 2021 roku, według Centralnego Banku Gruzji.

Do września Rosjanie otworzyli ponad 45 tys. kont bankowych w Gruzji, podwajając liczbę rosyjskich kont bankowych w Gruzji.

Podobnie jak Armenia i Turcja, Gruzja oparła się zachodnim sankcjom wobec zbójeckiego państwa, pozwalając Rosjanom i ich pieniądzom na swobodny przepływ przez granicę.

Ze swojej strony Turcja udzieliła w tym roku zezwoleń na pobyt 118 626 Rosjanom, a jedna piąta nieruchomości sprzedanych obcokrajowcom w 2022 roku trafiła do Rosjan. Rząd Armenii nie podał informacji o liczbie imigrantów ani zakupach nieruchomości. Ekonomiczny wpływ imigracji zaskakuje nawet ekspertów.

„Mamy dwucyfrowy wzrost gospodarczy, którego nikt się nie spodziewał” – powiedział CNBC Michaił Kukawa, szef polityki gospodarczej i społecznej w Gruzińskim Instytucie Rozwoju Wolności Informacji (IDFI).

Oczywiście znaczna część wzrostu wynika również z niskiej bazy porównawczej w okresie koronawirusa. Ale według Kukawy wskazuje to również na aktywność gospodarczą odwiedzających. I chociaż napływ dziesiątek tysięcy może wydawać się niewielki, jak na kraj taki jak Gruzja, z populacją zaledwie 3,7 miliona – jest ponad 10 razy większy niż w 2021 r., kiedy przybyło 10 881 Rosjan.

„Są bardzo aktywni ekonomicznie, 42 tysiące zwykłych obywateli rosyjskich nie miałoby takiego wpływu na gruzińską gospodarkę” – powiedział Kukawa, odnosząc się do pierwszej fali migrantów, w skład której wchodziło wielu zamożnych i dobrze wykształconych ludzi. Druga fala była napędzana bardziej strachem niż perspektywami gospodarczymi.

Najbardziej bezpośredni wpływ nowo przybyłych wywarł na gruziński rynek mieszkaniowy. Według TBC Bank, we wrześniu ceny nieruchomości w stolicy Tbilisi wzrosły o 20 procent, a liczba transakcji – o 30 procent rok do roku. Ceny wynajmu wzrosły o 74 procent w ciągu roku.

Według danych Gruzińskiej Państwowej Służby Statystycznej w styczniu i listopadzie tego roku zarejestrowano w Gruzji 12 093 nowych rosyjskich firm, ponad 13 razy więcej niż w 2021 roku.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.