Tysiące Bułgarów chce dymisji rządu

Opublikowano: 11.11.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 147

Kilka tysięcy demonstrantów, w większości studentów, przeszło ulicami Sofii w „pochodzie o sprawiedliwość”. Manifestujący domagają się natychmiastowej dymisji rządu, rozpisania wyborów i przywrócenia moralności w polityce.

Demonstracje studentów, którzy od ponad dwóch tygodni okupują główny budynek najstarszej bułgarskiej uczelni – Uniwersytetu Sofijskiego, zbiegają się z 24. rocznicą obalenia komunistycznego przywódcy Bułgarii Todora Żiwkowa i rozpoczęcia procesu transformacji politycznych.

„24 lata fałszywej transformacji wystarczą” – brzmiało jedno z haseł protestujących. „Chcemy żyć tutaj”, „Weźmy sprawy w swoje ręce”, „Precz z oligarchią”, „Dymisja”, „Mafia” – skandowali manifestanci, których ogólnym postulatem jest zmiana ustalonego przez ostatnie dekady status quo.

Grupa protestujących miała ze sobą walizki i torby podróżne, a pod siedzibą bułgarskich władz manifestanci skandowali: „To wy emigrujcie”. Było to nawiązanie do wzmożonej emigracji w kraju w ciągu ostatnich lat. Według państwowych statystyk od 1989 r. Bułgarię opuściło już ok. 1,5 mln osób.

Do marszu studentów dołączyli uczestnicy codziennych, trwających od prawie pięciu miesięcy antyrządowych protestów, spowodowanych mianowaniem kontrowersyjnego biznesmena, magnata medialnego Deliana Peewskiego na szefa agencji bezpieczeństwa narodowego. Choć Peewskiego ostatecznie odwołano, protesty nie ustają. Ich uczestnicy teraz domagają się ustąpienia popieranego przez lewicę rządu finansisty Płamena Oreszarskiego, w którego skład wchodzi m.in. Ruch na rzecz Praw i Swobód, zrzeszający bułgarskich Turków.

Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o