Liczba wyświetleń: 1245
Administratorzy i członkowie opozycyjnego kanału na „Telegramie” na Białorusi zostali skazani za przygotowania do zamieszek – podała w piątek strona internetowa Prokuratury Generalnej republiki.
„Prokuratura Generalna poparła w sądzie oskarżenie państwowe w sprawie karnej przeciwko czterem uczestnikom i administratorom kanału „Armia z narodem” na „Telegramie” i jednemu członkowi niezarejestrowanego stowarzyszenia Narodnaja Hramada. Biorąc pod uwagę dowody przedstawione przez prokuratora, Sąd Okręgowy w Mińsku wydał wyrok skazujący” – głosi komunikat.
Zwraca się uwagę, że oskarżonym zarzucono przygotowanie do udziału w masowych zamieszkach, którym towarzyszyła przemoc wobec ludzi, pogromy, podpalenia, niszczenie mienia i zbrojny opór wobec przedstawicieli władz, a także szkolenie innych osób w tych działaniach. Ponadto jeden z oskarżonych został oskarżony o utrudnianie pracy CKW Białorusi przez wcześniejszą zmowę z Siergiejem Cichanouskim, mężem liderki opozycji, byłej kandydatki na prezydenta Swietłany Cichanouskiej.
Z informacji wynika, że oskarżeni zostali skazani na karę pozbawienia wolności na okres od 4 lat i 6 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy, a ostatni został skazany na prawomocną karę pozbawienia wolności na 6 lat. „W trakcie procesu oskarżeni nie przyznali się do winy. Wyrok nie wszedł w życie, można się od niego odwołać i zaskarżyć w apelacji” – głosi komunikat.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia 2020 r., w których po raz szósty wygrał Aleksander Łukaszenko, uzyskując według CKW 80,1% głosów, w kraju rozpoczęły się masowe protesty opozycji, które stłumiły siły bezpieczeństwa. Między innymi, użyto specjalnych środków i specjalnego sprzętu. 11 lutego KGB na Białorusi ogłosiło, że sytuacja w kraju się ustabilizowała, szczyt protestów minął, manifestacje praktycznie zanikły.
Na Białorusi wszczęto sprawy karne przeciwko wielu przywódcom opozycji, w tym za wezwania do przejęcia władzy, utworzenia grupy ekstremistów i spisku mającego na celu przejęcie władzy państwowej w niekonstytucyjny sposób.
Źródło: pl.SputnikNews.com