TVP wydaje pieniądze na produkcje, których nie emituje!

Opublikowano: 02.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1842

NIK sprawdziła Telewizję Polską i odkryła, że stacja wydawała pieniądze na produkcje, które nigdy nie trafiły na ekran. Raport NIK pokazuje, że TVP zapłaciła ponad milion złotych za 24 audycje, które z różnych powodów zostały odrzucone. Kontrolerzy nie akceptują wyjaśnień dyrektorki biura programowego TVP. Uważają, że stacja postępowała „nierzetelnie i niegospodarnie”.

Portal „Wirtualne Media” dotarł do niepokojącego raportu. NIK w kontroli stwierdził, że TVP wydawała pieniądze na produkcje, które nie znalazły się w ramówce. Okazało się, że w ciągu ponad dwóch lat trzy jednostki organizacyjne TVP: biuro programowe, TVP Polonia oraz centrum kultury i historii zapłaciły 1,31 mln zł za produkcje, które później zostały anulowane.

W raporcie NIK wymieniono 24 audycje, które TVP zamówiła lub kupiła na licencji. Nie podano dokładnie, czy chodzi o filmy, programy, czy seriale. Wiadomo jednak, że kosztowały one ponad milion złotych, a nigdy nie były pokazywane. Jak to się stało? Dyrektorka biura programowego TVP podała kontrolerom z NIK różne powody. Między innymi: „słabą jakość kopii filmowej” jednej z produkcji, „drastyczny wydźwięk i brak zgodności z linią programową telewizji publicznej” jednego z filmów, brak aktualności treści, problemy prawne bohatera jednej z produkcji, trudności z uzyskaniem praw i rozliczeniem się z reżyserem, czy niespełnienie założeń merytorycznych.

Dyrektorka biura programowego TVP twierdziła, że fakt, iż nie ustalono terminu emisji poszczególnych produkcji, nie oznacza, że stacja z nich całkowicie zrezygnowała. Kontrolerzy z NIK byli jednak zdziwieni tym, że produkcji, o których mowa, nie umieszczono nawet w rezerwie emisyjnej, co oznacza, że nie planowano już do nich wrócić.

NIK negatywnie oceniła działania TVP. Zaznaczyła, że materiały, które zostały odrzucone, powinny być przechowywane w rezerwie emisyjnej. Wtedy produkcje, za które zapłacono, mogłyby być wykorzystane jako dokumenty archiwalne. „Z przedłożonych wyjaśnień wynika, że anteny lub redakcje mają w swoim posiadaniu materiały nieemitowane np. od 2015 r., które mogą być użyte w przyszłości w pasmach dokumentalnych” – napisano w raporcie NIK.

Zdaniem kontrolerów „działanie nierzetelne i niegospodarne” to całkowite zaniechanie emisji treści, za które się zapłaciło. „Należy podkreślić, iż brak umieszczania w rezerwach programowych audycji określonych obecnie jako zdezaktualizowane stanowił działanie nierzetelne i niegospodarne. Niegospodarność polegała również na braku szukania możliwości emisji danej audycji przez inną jednostkę i definitywnym zrezygnowaniu z nadania programu, jak również na braku szybkiego wykorzystania nabytego materiału, w przypadkach gdy jego treść mogła się szybko dezaktualizować” czytamy we fragmencie raportu NIK.

Na podstawie: „Wirtualne Media”, „Fakt”
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.